Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ядем фалшиво сирене! При това с ензим, чието въздействие върху организма ни не е известно!

БНР Новини
Богомил Николов, председател на асоциация „Активни потребители“
Снимка: Светла Милчева

Въпреки законовите промени, въпреки задължителното етикетиране, въпреки разпоредбите за отделни витрини за немлечни продукти, продължават недобросъвестните практики на производители и търговци.
Според изследването на „Активни потребители“ на 36 вида сирена купени в български вериги и магазини, в 6 от тестваните продукти има немлечни мазнини. При това, част от продуктите са били на общи витрини с истинското сирене!
В 3 вида сирене е открито високо съдържание на вода. При 27 марки сирене – обект на лабораторното изследване, има подозрение, че са прилагани нови подходи за измама, според думите на Богомил Николов, председател на „Активни потребители“. Единият от тях е чрез добавянето на ензима трансбутаминаза, който уврежда протеините в продукта и по този начин го втвърдява. Опасното, според Николов е, че все още няма достатъчно изследвания как този ензим действа върху здравето на хората.
И другото опасно – тече засилена търговия на въпросния ензим. Имало вече китайски сайтове с текст на български, сподели Николов.
Единствената добра новина е, че не са намерени продукти с превишено количество сол, което по БДС трябва да е до 3,5%. Няма и намерени антибиотици.
Богомил Николов призова Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) да започне регулярни тестове, но не в мандрите, а в търговските мрежи. Той заяви категорично в ефира на предаването, че и този път ще сезира Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) като призова към активност и самите производители. Лошите практики удрят и по българския износ, не само върху вътрешния пазар. Сръбската преса вече призовавала да не се внася сирене от България, по думите на председателя на „Активни потребители“. Според него експерти и производители са категорични, че на цена под 6 лева няма как да си купим истинско сирене.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55