Въпреки законовите промени, въпреки задължителното етикетиране, въпреки разпоредбите за отделни витрини за немлечни продукти, продължават недобросъвестните практики на производители и търговци.
Според изследването на „Активни потребители“ на 36 вида сирена купени в български вериги и магазини, в 6 от тестваните продукти има немлечни мазнини. При това, част от продуктите са били на общи витрини с истинското сирене!
В 3 вида сирене е открито високо съдържание на вода. При 27 марки сирене – обект на лабораторното изследване, има подозрение, че са прилагани нови подходи за измама, според думите на Богомил Николов, председател на „Активни потребители“. Единият от тях е чрез добавянето на ензима трансбутаминаза, който уврежда протеините в продукта и по този начин го втвърдява. Опасното, според Николов е, че все още няма достатъчно изследвания как този ензим действа върху здравето на хората.
И другото опасно – тече засилена търговия на въпросния ензим. Имало вече китайски сайтове с текст на български, сподели Николов.
Единствената добра новина е, че не са намерени продукти с превишено количество сол, което по БДС трябва да е до 3,5%. Няма и намерени антибиотици.
Богомил Николов призова Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) да започне регулярни тестове, но не в мандрите, а в търговските мрежи. Той заяви категорично в ефира на предаването, че и този път ще сезира Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) като призова към активност и самите производители. Лошите практики удрят и по българския износ, не само върху вътрешния пазар. Сръбската преса вече призовавала да не се внася сирене от България, по думите на председателя на „Активни потребители“. Според него експерти и производители са категорични, че на цена под 6 лева няма как да си купим истинско сирене.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg