Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рог от елен, крило от калинка, люспа от змия

БНР Новини




В народните вярвания на много страни животните заемат достойно място; във всеки случай докато все още човекът успява да запази своята близост с природата, част от която е и самият той – при това далеч не само в езическите времена на тотеми и табута.
Но защо заекът се оказва едно от най-демоничните животни у нас? Случаен ли е фактът, че лъвът присъства в нашия герб или това се дължи само на някаква родна юнашка митология? По каква логика еленът се превръща в народностните представи не само в едно от най-благородните животни, а и в посредник между Горния и Долния свят – както орелът например? Хапят ли наистина мухите, преди да завали дъжд и обичат ли паяците банята, за да ни изненадат точно тогава добри вести? Защо в Чили когато дъжд вали и слънце грее, казват, че вещица се реши, а у нас – че мечка се жени? Какви религиозни вярвания са превърнали змиите в пазачи на домовете ни, за разлика от много други страни? Как народът ни чрез своите легенди е назовал таралежа Стара вяра, а е набедил вълка Куцалан, че причинява слънчевите затъмнения? И по какъв начин народната фантазия е приписала на лукавата лисица поверието, че ако човек я срещне ако се е запътил за съда като обвиняем, непременно ще бъде оправдан?   
Биолозите Николай Симов и Марио Лангуров разказват за изключително любопитни народни поверия у нас и по света, помогнали за опазването на околната среда и на някои редки и застрашени видове.
„360 градуса“: археозооложката Надежда Карастоянова за животните в праисторията и одомашняването на някои от тях в различни епохи и в различни региони на планетата ни – в това число и у нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..

публикувано на 13.11.24 в 09:50