За втори път в София се провежда един от най-ярките празници на башкири и татари - Сабантуй. В Южния парк се представят автентични песни и танци, както и обичаи. Празникът се организира от сдружение "Волжки българи" под патронажа на ЮНЕСКО и посолството на Руската федерация в България.
Валентина Димитрова е един от организаторите:
Идеята на събитието е, да се съберат на едно място тези два български клона - на Дунавска и на Волжка България. Да участват в програмата на деня са пристигнали много художници, майстори-занаятчии, певци, музиканти, баянисти. Ще бъде представен един специален инструмент, който е много древен - корай. Организаторите са се постарали да се представи пълната палитра на това, какво е Сабантуй от вековете до днес, така, както то се празнува и в родните им страни. А гостите са от Татарстан, от Башкирия
В спортната част на празника, ще се проведат състезания по традиционната татарска борба - коряш. Изложба-базар на народните занаяти, ще представи малко познати предмети от Татарстан и Башкирия. Агомира Бакирова разказва:
Цялата история, даже тези неща, които правим с ръце, също показва колко сме близки. И това е мост между Дунавска България и Волжка България. Там има такива покривки, които хората ги гледат и казват - това са нашите шевици, нашите орнаменти. Обединяваме се, защото има пет пръста, всички са различни, но когато стане на юмрук, става сила.
.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg