Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ина Кънчева: Музиката без любовта не би съществувала

| обновено на 13.06.16 в 10:20 БНР Новини
Ина Кънчева - специален гост на „Предаване без име”
Снимка: Мануела Манчева

Ина Кънчева е родена в София. С пеене се занимава още от детските си години, когато участва в Детския радиохор на БНР. Завършва Държавната музикална академия „Панчо Владигеров” при доц. Жасмина Костова, след което специализира в Манчестър, Верона, Сиена и участва в майсторските класове на Ирина Гаврилович, Монсерат Кабайе, Райна Кабаиванска, Лео Нучи и Джанлуиджи Джелмети. Ключов момент в нейната кариера е участието й в концерта на великата оперна прима Монсерат Кабайе в София през 2000 г.

Ина Кънчева е отличена с редица награди от конкурси и фестивали, сред които: „Панчо Владигеров”, Музикант на годината (2002 г.), международния конкурс „Монсерат Кабайе” (Андора), международния конкурс „Мануел Аусенси” (Испания) и други. Създател и ръководител е на фондацията „Културни перспективи”, инициира публикуването на книгата „Приказка за вълшебната флейта”, с която помага на децата да навлязат в удивителния свят на моцартовата опера чрез текст, илюстрации и музикално изпълнение, записано на компактдиск. Освен като оперена певица, Ина Кънчева се изявява и на концертния подиум като солист на кантатно-ораториални творби. А през месец март в Първо студио на БНР заедно с изтъкнатия български пианист Людмил Ангелов певицата представи проекта „Полин Виардо” - песни и мазурки.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05