"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света – мецосопраното Александрина Милчева. На 27 ноември тя навърши достопочтената възраст 90 години! Екипът ни я поздравява най-сърдечно и ѝ пожелава здраве и още много радости и, разбира се, ѝ благодаря за гостоприемната усмивка и топлнита, с която ни посрещна в дома си.
Роден в Смядово в семейство на свещеник, завършва гимназия в Шумен, пее в училищния хор. Започва кариерата си като хористка във Варненска, където особена роля в развитието ѝ има диригентът и композиторът Йоска Йосифов. Малко след това отива в София като солистка в Ансамбъла на радиото и учи пеене при известния вокален педагог Георги Златев-Черкин, а през 1960 година се връща като солистка във Варненската опера. това е и началото на нейната кариера продължила до 2008 г., когато са последните ѝ спектакли в Миланската скала и Тулуза. Именно Тулуза е мястото, което отваря врати за международната ѝ известност – през 1966 г. печели Голямата награда на международния конкурс там. Но! Това не ѝ помага в България, където ѝ създават множество спънки, включително ѝ отказват участие в Международния конкурс за млади оперни певци в София.
През 1968 г. Александрина Милчева се присъединява към състава на Софийската опера, а след 1970 г. светът говори за великолепния топъл, чувствен и дълбок глас на Александрина Милчева. Пее на много сцени като парижката Гран опера, Ковънт гардън, Метрополитън опера, Болшой театр, Арена ди Верона, Миланска Скала, Театро Колон - Буенос Айрес, Залцбургския фестивал, оперите в Барселона, Мадрид, Сан Франциско, Далад, Синсинати, Токио, Рио де Жанейро, Цюрих, Женева, Лозана, Хамбург, Бон и др. От 1977 г. е постоянна солистка на Виенската опера, където изиграва 168 спектакъла. На тази сцена, след един от спектаклите на "Кармен”, заедно с Пласидо Доминго, събират овациите на публиката близо 40 минути. Това събитие е второто по продължителност в историята на операта!
Освен музиката на Верди, Чилеа, Сен-Санс, Моцарт, Мусоргски, в предаването ви предлагаме пълен запис на операта "Кармен" от Жорж Бизе.
Изпълнителски състав:
• Кармен, циганка – Александрина Милчева (мецосопран)
• Дон Хозе, сержант – Никола Николов (тенор)
• Микаела, годеница на Хозе – Лиляна Василева (сопран)
• Ескамилио, тореадор – Никола Гюзелев (бас)
• Цунига, лейтенант – Павел Герджиков (бас)
• Данкайро, контрабандист – Вертер Врачовски (тенор)
• Ремендадо, контрабандист – Милен Паунов (тенор)
• Моралес, сержант – Георги Генов (баритон)
• Фраскита, циганка – Цветана Аршинкова (сопран)
• Мерцедес, циганка – Стефка Попангелова (мецосопран)
Детски хор "Бодра смяна"
Хор и оркестър на Софийската опера
Диригент – Иван Маринов
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg