В предаването „Български изпълнители” ще ви запознаем с една изгряваща млада певица, която през изминалите месеци превзе сърцата на българската публика. За нея Орлин Анастасов каза: радвайте й се сега, защото съвсем скоро тя ще пее по световните сцени.
В музикалното училище Ралица Ралинова учи пиано, по-късно обаче я увлича страстта по пеенето. Завършва и двете специалности в Националната музикална академия в София – пиано при проф. Димо Димов, оперно пеене – при проф. Илка Попова. Има много награди зад гърба си, а през 2014 година достига и до полуфинала на международния конкурс „Дебют“ във Вайкерсайм (Германия). Тогава печели стипендията „Рихард Вагнер“, която й осигурява възможността да посети прочутия фестивал в Байройт.
Посещава Международната лятна музикална академия ISA (Йенерсдорф, Австрия), където учи при проф. Томас Мозер. Участвала е в майсторските класове на Оливие Дориа и Вера Николова , Ангелика Киршлагер (Австрия), Александрина Милчева, Иван Ангелов, Христина Ангелакова и Анна Томова-Синтова. Дебютът й на българска оперна сцена се осъществи тази година в Бургас в ролята на Джилда от „Риголето“ на Верди, а от там последваха покани и от Националната опера в София – за Новогодишния концерт и след това – отново за „Риголето“ в партньорство с Венцислав Анастасов. Занапред й предстоят още много изяви, една от най-скорошните ще е на фестивала Шенкенбергер в Швейцария, там отново ще се превъплъти в ролята Джилда от „Риголето”.
На 17 юни, от 23 часа по програма „Христо Ботев” ще чуете записи от последните изяви на Ралица Ралинова на българска сцена.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg