Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човешкото тяло - естествено или свръхестествено?

БНР Новини

Подкожен чип за отслабване ще ни предупреждава кога да ядем, за да не дебелеем. В скоро време „дигитален ангел”, може да замени всички документи за самоличност, банкоматни, здравни и кредитни карти. В Бразилия и Мексико вече имплантират така наречените „веричипове” на деца заради тяхната безопасност, подобно на домашните любимци. Шведска компания вгради импланти под кожата на своите служители за по-добро регулиране на работния процес. Сутеньор имплантира чип под кожата на проститутка. В Италия се дискутира поставянето на микрочипове най-напред на всички новородени и държавни служители, а след това и на останалата част от населението. В най-скоро време.
Подобни информации все по-често бомбардират общественото пространство. Ексцентричните транформации от рода на тази на Ерик Спраг, превърнал се от човек в зелен гущер с раздвоен език с помощта на пластичната хирургия, пиърсинга и татуировките, като че ли останаха на заден план. Експериментите на професора по кибернетика Кевин Уорик, свързал нервната си система с компютър, появата на първия мъж с имплантирано трето ухо на ръката и първата дама с магнит-имплант на върха на единия си пръст бяха последвани от авантюрите на авангардни биохакери, които без да очакват милост от природата или обществена благословия, се опитват да постигнат свръхестествени способности. В дневния ред на човешката еволюция от биологично към технологично вече се включи и идеята за масова чипизация, която според някои заплашва да постигне лелеяния от някои тотален контрол. Така ли е наистина?
Стоян Ставру в студиото на предаването. Снимка: Кирчо Стоичков
До каква степен „де юре и де факто” притежаваме собственото си тяло и свободата да го усъвършенстваме в рамките на своя субективен избор? Съществува ли неразрешим конфликт между биологично и технологично според човешката етика и правораздаването?
Отговорите търсим с юриста и преподавател по биоправо Стоян Ставру.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..

публикувано на 13.11.24 в 09:50