Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Древен Египет – пътуване сред богове и пирамиди

БНР Новини
Розетски камък
Снимка: en.wikipedia.org/Hans Hillewaert




На 15 юли 1799 година край египетския град Розета, френски войници се натъкват на огромен къс черен базалт, на който на три различни езика са издялани три еднакви по смисъл текста. За войниците те останали непонятни, но командирът им ген. Ману си дал сметка, че тази находка е със статут на истинско съкровище! И бил прав, защото чрез нея светът се сдобил с Розетския камък, превърнал се по-късно в най-важния ключ за разчитане на древноегипетската писменост. Така започва историята на този световноизвестен артефакт, намиращ се понастоящем в една от залите на Британския музей в Лондон. 

Kак продължава историята на Розетския камък? Каква роля в нея изиграва „детето-чудо“ Жан-Франсоа Шамполион? Как човечеството успява да стигне до смисъла на египетските йероглифи? И каква представа за мястото на човека в света създават те? – чуйте в интервюто с египтолога от Нов български университет Емил Бузов – зам.-ръководител на българската мисия от специалисти, извършващи разкопки в Египет.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41