Срещата на финансовия министър Владислав Горанов с омбудсмана Мая Манолова и договарянето им за механизмите на създаването на нова хранителна банка, а също и за контрола върху тази благотворителна дейност, поднови дискусията, както и коментарите на някои икономически наблюдатели, че далеч не всички са доволни от това решение, но поради високото обществено одобрение, не проявяват недоволството си само задават въпроси как ще стане това, дали ще може да се реализира това и дали всички бедни или гладни ще имат полза от това.
Разбира се, че трябва да има някаква правна гаранция за осъществяването на този вид благотворителност, разбира се, че контрол трябва да има, но с прекалените опасения за злоупотреби някак си се прекали в последните дни. И аз се питам защо. Отговорът дойде от един разговор с един от вносителите на този проект в парламента - Петър Славов от Реформаторския блок, който заедно с някои свои колеги от различните групи разработи промените чисто законодателно, а в момента е зает с детайлите около него за второто четене в пленарната зала.
Според Петър Славов има някои среди, които няма да са доволни от прецизирането на закона, и от желанието за по-сериозен контрол върху качеството на даряваните храни, понеже така и така са инкасирали някакви печалби от залежала стока… как? Чрез фалшиви документи от държавните екарисажи за бракувана хранителна продукция, а всъщност някои търговци и собственици на хранителни заведения препродават напълно годната за ядене стока на свои колеги от бранша.
По тази причина явно малък процент от търговците все пак нямат никаква полза даряването на храни да бъде регламентирано и затова от омбудсмана и от финансовия министър дойде предложението за проверки в държавните екарисажи.
Потребителските организации в България вече са доста и би трябвало да се досещат за подобни неща. Богомил Николов, председателят на асоциация Активни потребители прие идеята, и се задължи и неговата организация да се включи в контрола на бъдещата благотворителна дейност с храни.
Засега става ясно само, че някои търговци, недотам изрядни, ще загубят от поправките в закона за ДДС. И все пак всички трябва да сме много внимателни - и медиите, и обществото, за да не може една добра идея да не се получи в практиката. Дарителството на храни е кауза - за нея се водеше борба от 10-ина години, и не редно да се допусне нещо, което е така успешно в други европейски страни - да не се случи у нас.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg