Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успехи на Тера Мадре. А сега накъде?

БНР Новини
Няколко са градовете, които спорят да са Малкият Париж. Един от тях е Торино в Италия. Разбира се, Торино се свързва още с Торинската плащеница, с Националния музей на киното, Египетския музей, Музея на автомобилите, стадиона на "Ювентус" и още много други забележителности. Гастрономите също имат своя рай в Торино. Нарича се Тера Мадре или още Salone del Gusto Internazionale, т.е. Международен салон на вкуса. Познавачите твърдят, че по света има различни кулинарни изложения, но между тях ярко се откроява Тера Мадре! Това е място за срещи на истинския професионализъм: на занаятчии и фермери, на учени – специалисти по храненето и на доказани шеф-готвачи, терен за обмяна на вкусове, изисканост, споделяне на древни традиции и определяне на модни тенденции в кулинарията, технологията на ястията и напитките.

В края на септември 2016 година се проведе поредното издание на Световния кулинарен салон Тера Мадре. Още преди да тръгне към този престижен форум, всеки участник
се пита как в наши дни да смае каймака на кулинарния свят? Рецептите за виенски шницел, италианска паста, за охлювите по бургундски и т.н., отдавна са създадени! Огромeн е стремежът и коя страна да има повече продукти със защитено наименование за произход, за защитено географско указание.
За неспециалиста понятията може да се сторят приятно жонглиране с думите. Но това са ясни, конкретни изисквания, чиито резултати се измерват в солидни приходи. Носят устойчивост и за малките производители, за селището и региона, допринасят да се развива местната икономика, да се опазват традициите и автентичният вкус.
Какво, например, се случи около провеждането на Фестивала на чушката, домата, традиционните храни и занаяти в Куртово Конаре? Как се приема инициативата да опазим традиционните български продукти? Какъв успех добре познатите ни от детството храни постигнаха в Италия и в Брюксел, сърцето на Европа? И най–важното нещо: какво е бъдещето? Има ли финансиране и в какъв размер? Зя всичко това разговаряхме с българския евродепутат Момчил Неков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20