Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сиатъл - Пловдив, там и тук - теория на относителното щастие в километри

БНР Новини
Хоровата формация „Български гласове на Сиатъл”
Снимка: Личен архив
Къде е „там“? И кое място е „тук“? Може би сте срещали в градския транспорт на Пловдив или в самолета за Сиатъл пенсионираната учителка Пенка Енчева? Тя е майка, баба на внуци и една от многото българки, които преди години, в така наречената „най-активна трудова възраст“, даже не са предполагали колко често ще пътуват между България и САЩ, за да помагат на децата си. Коя възраст, наистина, трябва да е „активната”, след като сега багажът й винаги е готов за едната или другата посока от хиляди километри, а на нея самата й се налага да съобразява графици, часови разлики. „Там“ и „тук“ се превръщат в относително понятие. Така е с всички наши сънародници, родители на емигранти. Но Пенка Енчева обобщава образа на многото български пенсионирани жени, преобърнали коренно представата за уседналия живот в третата възраст. Дори вече е героиня на филм, наречен „Тази баба“. В хода на снимките е успяла да обиколи типичните „български” места в Америка, където нашенци изкарват прехраната си, а възрастните родители са част от подкрепящата логистика. Гледат внуците, грижат се за дома. И, както е в Сиатъл, в сряда вечер отиват да пеят български народни песни, да играят нашенски хора и ръченици. Ако автомобилният двигател има нужда от гориво, сърцето и душата също имат своите потребности от емоционално зареждане, за да продължават напред. За българската атмосфера в Сиатъл, за силата на нашия фолклор, за онова „там“ и „тук“ , което здраво държи връзка с родните корени, за срещите с невероятната Мери Шерхарт и с още много други хора, разказа в "А сега накъде?" Пенка Енчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18