Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знакови експонати от Варненския археологически музей гостуват в Дордрехт, Холандия

БНР Новини
Снимка: личен архив



Да ухажваш злато може съвсем да не е меркантилно занимание. Находките от Варненския халколитен некропол, с най-старото обработено злато, често получават покана да гостуват по света, тъкмо заради своя знаков характер за развитието на цивилизацията. Към експонатите проявяват интерес както учени –специалисти, така и много широк кръг любознателна публика. За всеки чуждестранен музей е престиж да бъде, макар и за известно време, домакин на подобна гостуваща проява. От 28 октомври 2016 г. до 28 април 2017 г. изложбата „Най-старото злато на човечеството“ ще гостува в музея на холандския град Дордрехт. Ще бъдат показани 1836 предмета, обединени в 14 каталожни единици, от фонда на Варненския археологически музей. Основният акцент на изложбата ще бъде знаменитият Варненски некропол (4600-4300 г. пр. Хр.). Освен накитите, сечивата и съдовете от него, с отделни експонати ще бъде представена и цялата каменно - медна епоха (V хил. пр. Хр.) на Варненския край – времето на разцвет на ранно земеделската общност, населявала североизточната част на Балканския полуостров. Изложбата ще разкаже за зараждането на обществените структури и най-древните механизми на властта, довели до появата на различни социални групи. Подготвен е и специален пътеводител, описващ този „златен век“, както и по-късната история на Варненския край.
Интересен е въпросът защо е избран тъкмо Дордрехт? Освен че е най-старият град в провинция Холандия, от 15 години той е побратимен с Варна. Изложбата е част от програмата с прояви, отбелязващи тази годишнина. В отговор на жеста, във Варненския археологически музей ще гостува изложба от Дордрехт, показваща периода на най-голям разцвет на холандския град през ХІІІ-ХІV в. Така жителите на побратимените градове ще имат възможност да научат повече едни за други, за историческото си развитие, светоусещането, изкуството и занаятите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18