Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Визуалното изкуство като отражение и подсъзнание на социалистическата идеология

БНР Новини
Плакатът на изложбата и картината на Андрей Даниел "Чардаш" (1980)
За близкото ни минало в публичното говорене сякаш се наложиха две реторики – или категорично отричане, или тихомълка носталгия. В единия случай се пропуска факта, че във всекидневието хората все пак са живеели – обичали са, работили, смеели са се и са тъгували. Във втория акцентът пада върху премълчаването на липсата на свобода, цензурата, доносите и постоянното следене, идеологическата мътилка, вкарвана в съзнанието, изходът от която беше шизофренното съществуване – един си навън, където властват официалните постулати, друг си в частния живот – разказваш вицове, негодуваш и се подиграваш на недомислията. Дискурсите на идеологическото отричане и на идеологическото примиренчество всъщност пречат да се погледне периода на социализма, особено на късния социализъм с обективно око – освободено и от пристрастията на отрицателите, и от адмирациите на одобрителите, а това прави невъзможна една честна оценка, без наслоенията и примесите на презумпционните подходи и предубеждения. Изложбата в Софийска градска художествена галерия „Следобедът на една идеология“ е опит да се елиминират тези недостатъци, да се види през призмата на визуалните изкуства какво все пак е било тогавашното всекидневие, на какво хората са се радвали, от какво са се страхували, на какво са се възхищавали или пък са отритвали. Изложбата е с куратори един културолог – доц. Георги Лозанов, и един писател – Георги Господинов. През произведенията на известни и не толкова известни български художници двамата се стараят да проникнат отвъд идеологическите клишета, да намерят други основания и фундаменти за мисленето на онова време. Изкуството и като отражение, но и като подсъзнание, защото то не само дава видимия образ на „социалистическия начин на живот“, но и изважда на повърхността дълбинните механизми, които правят този живот точно такъв, а не инакъв. Тъкмо за възможността и способността да стори то това ще говорим в предаването „Премълчаната история“ на 19 октомври 2016 година с един от съставителите на изложбата доц. Георги Лозанов и с експерта и специалист по съвременно българско изкуство проф. Чавдар Попов. С тях ще се вгледаме в една история, която едновременно е толкова близка, че ни се струва едва ли не до болка позната, но и толкова далечна, че днес почти не си спомняме за нея. А трябва, непременно трябва…



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10