Президентските избори в САЩ и неочакваната победа на Доналд Тръмп съвсем естествено бяха основна тема в днешното издание на предаването. Какво се случи в Щатите за да може недолюбваният милиардер за броени часове да се превърне от всепризнат аутсайдер в категоричен печеливш? Как Хилъри Клинтън успя да проиграе доказаната си преднина? Защо анализаторите не успяха да засекат промяната в електоралните нагласи? И какви ще бъдат последиците от този избор за страната? - отговорите на тази въпроси потърсихме от преподавателя по нова и съвременна история в СУ доц. Костадин Грозев.
Според него, причините за така получения резултат започват от по-слабата подкрепа за демократите сред големи групи от техни традиционни избиратели, минават през нетрадиционната и антисистемна кампания на Тръмп и стигат до огромното желание на голяма част от американското общество за реванш и за промяна.
Очевидно отвъд океана има голямо недоверие към политическите династии и към техните традиции, добави още анализаторът. Може би точно заради това и политическата игра на Тръмп се оказа успешна. Той съумя да се справи едновременно с 16 много добри политици в рамките на Републиканската партия и да пребори пирамидата на Демократическата такава. При това, въпреки обективните демографски дадености, според които неговите избиратели (т.нар. съсловие на „сините якички”) представляват малцинство и въпреки сериозните опасения за липсата на каквато и да било политическа компетентност у кандидата.
Как се случи тази трансформация? На какво се базира? И как ще предопредели бъдещето на Америка и на света? - чуйте в звуковия файл.
Адаптацията в училище невинаги тръгва по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg