Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската картография в Международната година на картата

БНР Новини

За българските картографи Международната година на картата е наситена с богата на събития програма. Инициативата бе обявена от ООН и подкрепена от Международната картографска асоциация. В нея България бе един от най-активните участници. От 14 до 24 ноември представителна колекция от картографски произведения гостува в Народното Събрание на Република България. Изложбата е озаглавена „Българската картография в Международната година на картата“ и съдържа стари карти, военно-топографски, тематични, туристически, учебни карти и атласи, панорамни карти, изработени на базата на 3D модели и навигационни картографски продукти. Много от картографските произведения се експонират за първи път и представляват международно признати постижения на българските картографи. Изложбата в Парламента допринася за развитието на науката, образованието, бизнеса, управлението на различни административни функции, както и за картографски решения за устойчиво развитие на обществото. Експозицията има за цел да представи състоянието на българската картография в международен аспект, като важна съставна част от човешкото познание. Съвременните картографски произведения са изработени с Географски информационни системи. Това води до тяхната висока точност, достоверност, коректност и полезност. Официалното откриване на изложбата е на 16 ноември, обявен за Световен ден на Географските информационни системи. Българската картографска асоциация е Националният ни представител в Международната картографска асоциация. В изложбата участват юридически членове на Асоциацията с безспорни постижения, сред които водещи картографски издателства, Геопан - Бургас, Военно-географската служба и Дипломатическият институт към Министерство на външните работи. Международната година на картата 2015-2016 стана подходящ повод да бъде обновена и картографската колекция на Библиотеката на ООН за България с ценно дарение от пособия и материали.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18