Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълшебни гледки по пътеките към Кози грамади

БНР Новини
По пътеката към Кози грамади
Снимка: Майя Апостолова

От 25 години Майя Апостолова работи за туризма в Хисаря и околностите. Самата тя е почитател на средногорските маршрути. С удоволствие ги препоръчва на туристите и лично обича да върви по романтичните пътеки, които водят до изумителни места. Едно от тях е Кози грамади. Там се намира Античен архитектурен комплекс, добре познат на археолозите, но малко посещаван от широката публика. Някои вероятно предполагат, че мястото е трудно достъпно. Едва ли не човек трябва да е пъргав като коза, за да изкачи върха. Всъщност, Кози грамади се намират на 1100 метра надморска височина. Около името, както винаги, има различни легенди. Една от най-популярните разказва за млада пастирка, която непременно искала да изведе през месец март козите към върха. Колкото и да я разубеждавали, че внезапно може да застудее, да паднат мъгли, да връхлетят вихрушки, девойката упорито повтаряла: „Марта жена и аз жена!”. Тръгнала със стадото към върха. Издигнала се вихрушка, отнесла я с козите. Нарекли мястото Кози грамади.
Подобна история може да чуете и за други местности, например връх Баба, над Етрополе. Сходна легенда се разказва и в Троянския Балкан, където между Троянския проход и връх Марагидик се намират Марини кози. Легендите преливат от една в друга, допълвани с още участници, като например Крали Марко…. Навлезете ли сред вълшебните гледки на планината, митове и реалност сякаш губят очертания, превръщайки се в едно цяло.
Ако планирате почивка в Хисаря, изберете подходящо време и може да повторите маршрута, който предлага Майя Апостолова: Хисаря – Старосел – хижа Фенера – Кози грамади.
Чуйте от самата нея подробностите:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18