Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайните на тюбетейката

Снимка: ru.wikipedia.org
Шапчицата, наречена тюбетейка, е част от костюма на всички тюркски народи в Централна Азия. Смята се, че произлиза от малката плъстена подложка, която воините носели на темето си под металния шлем, за да не им убива на главата.

Името тюбетейка идва от тюркската дума „тюбе“ – „връх“. Формата им е най-различна – квадратни, кръгли, конусовидни, с плоско или островърхо дъно. Те са направени от плат – сатен, бархет, коприна, и задължително са покрити с бродерия. Най-често срещаните орнаменти са цветя или листа. Когато те са четири отгоре на шапчицата, се смятат за пазители на здравето на собственика, а шестнадесет цветчета по външния й ръб са пожелание за много деца. Тези фигурки обикновено се бродират с бели конци на черен фон. Но женските тюбетейки често са бели и в избродираните върху тях клонки с пъстри цветя се изобразяват и птици – фазан, петел, славей. При мъжките шапчици се срещат изображения на рогата на овен – символ на сила и смелост. Понякога те образуват спирала и тогава означават вечното движение на вселената. Материята, от която са направени, избродираните орнаменти, самата форма на малките шапчици показват откъде е собственикът им, колко е богат, женен ли е. Тюбетейките често са обшити със златни и сребърни конци, бисери, стъклени мъниста и метални пластинки и, като истински произведения на изкуството, се пазят в много музеи из цяла Централна Азия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00