Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две премиерни творби ще бъдат представени от Симфоничния оркестър на БНР с диригент Росен Гергов на 13 януари от 19.30 часа в зала „България“

Програма "Христо Ботев" ще излъчи директно от зала "България" концерта на Симфоничния оркестър на БНР

БНР Новини
Снимка: БНР
Симфоничният оркестър на БНР ще представи две премиерни творби. Това са а Увертюра Али Баба от Румен Бояджиев – син и Frozen in time за маримба и оркестър от Авнер Дорман. Програмата ще завърши със Симфония № 5 на Лудвиг Ван Бетовен. Солист на концерта ще бъде Василена Серафимова (маримба).
Произведението Frozen in time за маримба и оркестър е написано от израелския композитор Авнер Дорман. То ще прозвучи за първи път в България, изпълнено от младата перкусионистка Василена Серафимова. Талантливият композитор Румен Бояджиев-син, ще направи своята световна премиера на увертюрата си Али Баба, част от работата му към едноименната детска оперета.
Василена СерафимоваВасилена Серафимова е една от младите български изпълнителки, която се изявява в България и в Европа като концертиращ музикант, както и първaта българскa перкусионистка, която завършва Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж. Още в детска възраст тя става носителка на награди от престижни международни конкурси в България, а по-късно в Австрия, Франция и Германия. През 2006 година е сред финалистите на Международния конкурс за маримба в Линц (Австрия). Тя е удостоена с награди от престижните международни конкурси Marimba Оne, Norsk and Classic Concert Group, Международния конкурс за маримба в Париж и награда от Спедидам за най-добър чуждестранен студент във Франция. През септември 2007 година Василена печели Втора награда на Международния конкурс ARD в Мюнхен (Германия), а година по-късно е с Първа награда от Петия световен конкурс за маримба в Щутгарт (Германия).
СнимкаНейните музикални идеи, чувствителност и силно сценично присъствие впечатляват журито на Международния есенен конкурс за млади интерпретатори, което ѝ присъжда Голямата награда както и два специални приза – наградата Пиер Салви на Община Вал д’Оаз и наградата Жан Пол Ню за най-добро изпълнение на съвременна творба. Дебютният ѝ компактдиск излиза през 2012 година в Париж от Integral Classic.
Увертюрата към детската оперета Али Баба е най-новото концертно произведение на Румен Бояджиев-син. Издържана в оркестровия дух на холивудската „Златна ера“ от 40-те и 50-те години на XX век, тя представлява своеобразен увод към така популярната детска приказка, която композиторът обещава, че скоро ще се превърне в завършено музикално-сценично произведение. След успеха на първата оперета от този цикъл – Малката Кибритопродавачка, Али Баба е продължението на замисляния от автора триптих, съдържащ три от най-популярните приказки в световната литература – "Малката Кибритопродавачка", "Ледената Кралица" по Ханс Кристиан Андерсен и "Али Баба" по "Приказки от 1001 нощ". За своите идеи композиторът споделя: „Целта на този цикъл е да възвърне интереса към жанра на оперетата в класическия ѝ смисъл, представяйки на детската аудитория произведения, написани на базата на класическата вокално-оркестрова форма. Триптихът цели да възпита у децата вкус и сетива за музикално-сценичните изкуства като цяло, нещо, от което те определено имат нужда в съвременното общество“ – казва Румен Бояджиев-син.
Диригентът Росен Гергов успява умело да съчетава класиката и съвременността в концертите на Симфоничния оркестър на БНР. Разнообразието и новаторството в програмата на сезон 2016/2017 се дължи на неговия опит като млад диригент на световната сцена, ръководейки редица от големите европейски оркестри. Носител е и на множество престижни награди, а през 2008 година неговият компактдиск със Симфоничния оркестър на Norrlands Opera е номиниран за награда „Грами“ в категорията Classical Contemporary Composition.
Симфония № 5 на Лудвиг Ван Бетовен, една от най-изпълняваните и любими симфонии, ще прозвучи за финал на концерта в зала „България“.
Билети на касата на “Кантус Фирмус” в зала “България“, Рекламно-информационния център на БНР (бул. “Драган Цанков” 4) и в мрежата на ticketsbg.co




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55