Турският парламент одобри ключови промени в конституцията, които ще увеличат правомощията на президента. Според критици на измененията те ще помогнат на държавния глава Реджеп Тайип Ердоган да изгради авторитарен режим.
Пакетът съдържа общо 21 предложения, като за всяко се гласува поотделно. Последните одобрени промени очертават надзорната роля на парламента, позволяват на президента да запази връзките си с дадена политическа партия, в случая управляващата Партия на справедливостта и развитието, определят изпълнителните правомощия на президента като държавен глава, включително правото да управлява с укази.
Предложенията бяха приети с 348 гласа, което е над необходимия праг от 330, благодарение на опозиционната Партия на националистическото действие, чийто лидер Девлет Бахчели направи остър завой, тъй като само преди една година беше против увеличаването на правомощията на президента Ердоган.
Одобряването е положителен знак за Партията на справедливостта и развитието и Ердоган. Те приближават Турция към президентския режим, към който се стреми Ердоган, макар че трябва да минат още две гласувания преди целият пакет да се постави на референдум, който се планира през тази пролет.
Обсъждането в парламента преминава в изключително напрегната атмосфера - с бой, ритници и юмруци между управляващите депутати и опозиционната Народнорепубликанска партия, която се бори срещу идеята за президентски режим.
В същото време назрява и идеята за избори. Не е изключено да се стигне до предсрочни избори, ако се стигне до положение, че парламентът не може да работи, заяви днес Ердоган.
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg