Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Колева: Все още няма независим театър в България

БНР Новини
Мария Мира Христова и Албена Колева в студиото на предаването
Снимка: Росица Михова

Актрисата Албена Колева е своеобразно копие и контраст на баща си – любимият на милиони българи от няколко поколения Тодор Колев. Синият поглед и търсенето на истината за правото на независимост в този свят сякаш обединяват баща и дъщеря. Денят на гастрола на Албена като герой в „Третият в студиото“ е знаков – случайно или не. Изминали са 4 години от деня на отпътуване от този свят на българския Чарли Чаплин.
Този разговор започва между сълзата и усмивката, за да продължи към новия проект, в който Албена Колева вижда част от мисията си: Théatro. Един независим театър търси „Място за истински театрални преживявания“, а за прощъпалник на сцената излизат основателят му Димитър Бакалов и Албена Колева в пиесата „Секси пране“ от Мишел Римл.
Колко още ще просъществува идеята на Бакалов и защо в България е някак невъзможно да бъдеш независим творец? Има ли смисъл в трудните десетилетия на отлив и прилив към театралните зали и защо все още всичко е „централизирано“? Как се раждат срещите, които подсказват за мисията в живота ни? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20