Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тромба марина

БНР Новини
Картината „Ангели - музиканти“ от Ханс Мемлинг
Снимка: wga.hu

Ако чуете звука на този музикален инструмент, може би в началото ще ви се стори, че кораби си разменят сигнали в открито море… Така нареченият „морски тромпет“ или „тромба марина“, обаче, няма нищо общо с морето.
И до днес учените спорят защо тромба марина се нарича така. Едни казват, че през втората половина на 15 век във Франция на него свирел прочутият музикант Марин и инструментът е кръстен на негово име. Други смятат, че името е дошло в Германия и Франция някъде от Югоизточна Европа. Всички обаче са единодушни, че първата част от името – тромба, му е дадена заради звука, който наистина много прилича на звука на старинната форма на тромпета.
Тромба марина се състои от голямо дървено тяло с формата на издължен триъгълник и една струна. Отдолу триъгълникът има отвор. Долният му край е по-широк, а горният – по-тесен, почти колкото грифа на днешната цигулка. Малко над долния край на триъгълника е магаренцето с помощта на което се настройва звукът на инструмента. При тромба марина малко над магаренцето се поставя подвижно мостче с формата на нашата печатна буква „л“. Струната стъпва върху дясното му краче, а лявото остава свободно и когато струната трепти, то също трепти и удря дървения корпус. Така се получава характерният звук на инструмента.
Едно от първите сведения за първоначалния вид на тромба марина и за това, как се свири на нея, се намира върху платната на немския художник от 15-и век Ханс Мемлинг. В картината му „Ангели свирят на музикални инструменти“, позната още под името „Ангели-музиканти“ са изобразени десет ангела, всеки от които свири на различен музикален инструмент. Картината е била поставена в ниша над органа в църквата на испанския град Нахера.
Тромба марина престава да се използва към края на 18 век, а днес може да се чуе само в изпълненията на оркестрите за старинна музика.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00