Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 18 март: Анасон

Анасон.
Смъртта на един колосален гръцки поет и нобелов лауреат на 18 март 1996, у когото има толкова европейска изтънченост, но в основата на поезията му е онзи особен балкански или по-точно средиземноморски поглед, ни накара да се замислим какво след императорския Рим би могло да свърже земите в близост до Средното море. Зехтинът? Дървесното масло, както са го наричали бабите ни, не е много на почит в традиционната ни кухня. Османската империя? Никога не се е разпростирала върху територията на, да речем Франция. Отговорът идва от една история с дъх на… анасон. Това е и нашата Дума на деня.

С книгоиздателя Йордан Антов говорим за новите начини за публикуване на българска литература.

В Бележки върху календара разкриваме за кой поет става въпрос в първата част: Одисеас Елитис, разбира се. Продължаваме със събития от Париж, сред които изгарянето на клада на Жак дьо Моле - последния велик магистър на Ордена на тамплиерите, и провъзгласяването на парижката комуна. На вълните на „Искам” се понасят и Джон Ъпдайк, Рудолф Дизел и Мадам дьо Лафайет.
Омар Фарук Текбилек, „Нирвана”, „Мерилиън” и Фред Астер отговарят за доброто настроение.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25