След завръщането си от срещата с Хитлер през август 1943 г. цар Борис Трети прекарва два дни в София. На 18 август изкачва Мусала с княз Кирил и няколко приятели. Вечерта отсяда в двореца „Царска Бистрица“ в Чамкория. В събота, 21 август, е на лов за елени, а в неделя на 22 август дава аудиенция на военния министър Никола Михов за свикването на военни маневри. В понеделник, 23 август, се завръща в София. Същата вечер е поканен в резиденцията на италианския пълномощен министър. Предполага се, че именно там и въпросната вечер царят е бил отровен. На 24 август адютантът му е обезпокоен, че не е повикан, и открива монарха припаднал в банята.
Последните дни на българския монарх в откъс от разследването на журналистката Сима Владимирова. Въпросът за това кой би имал полза от смъртта на цар Борис Трети през август 1943 г., с оглед и на геополитическата конюнктура, е със съществен отговор и за днешна България като част от взаимоотношенията й с т. нар. Велики и други сили.
На какви по-малко известни факти се натъква Сима Владимирова по време на разследването си и кой има интерес да отстрани българския монарх във въпросния исторически период? – чуйте още в звуковия файл, в който прозвучава и гласът на цар Борис Трети, съхранен в „Златния фонд“ на БНР.
Следва продължение.
Има какво ли не в живота на настоящите тийнейджъри и очевидно явлението sadfishing е едно от тях. Но какво е това и защо трябва да ни интересува? Социалните медии са неразделна част от живота на тийнейджърите. Но там разграничаването на истинското от фалшивото е много трудно…Все по-трудно. Сред тенденциите, които предизвикват..
За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..
Няма как да не сте чули по радиото, че в Конституционния съд са подадени две жалби от политически сили във връзка с нарушения на изборите (българските, да не стане някоя международна грешка!), които тъкмо отминаха, дето има една дума, още са топли. В неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" бистрихме тази ситуация. Понеже сме хора..
Берлин може да се окаже онова огледало на Европа, към което е добре да поглеждаме и днес. Нека опитаме да си представим какво ще отразява това огледало след години. Архивите оживяват в "Terra Култура". След Берлинската стена, 35 години по-късно, слушаме откъси от три речи на важни личности – Джон Кенеди през 1963 г., Вили Бранд през 1989 г...
Село Ковачица се намира в община Лом и в него живеят около хиляда човека. На 4 километра от селото е брега на река Дунав. Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района на селото се заселили бежанци от Чипровци. Те се спуснали с лодки и салове по река Тимок, а след това по течението на Дунава и се установили на брега..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg