Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайни и загадки: Отровата, която уби цар Борис Трети

Гибелта на пеперудата в миналото променя света в бъдещето

БНР Новини
Царското семейство – цар Борис III, царица Йоана, княз Симеон и княгиня Мария-Луиза
Снимка: архив

След завръщането си от срещата с Хитлер през август 1943 г. цар Борис Трети прекарва два дни в София. На 18 август изкачва Мусала с княз Кирил и няколко приятели. Вечерта отсяда в двореца „Царска Бистрица“ в Чамкория. В събота, 21 август, е на лов за елени, а в неделя на 22 август дава аудиенция на военния министър Никола Михов за свикването на военни маневри. В понеделник, 23 август, се завръща в София. Същата вечер е поканен в резиденцията на италианския пълномощен министър. Предполага се, че именно там и въпросната вечер царят е бил отровен. На 24 август адютантът му е обезпокоен, че не е повикан, и открива монарха припаднал в банята.

Последните дни на българския монарх в откъс от разследването на журналистката Сима Владимирова. Въпросът за това кой би имал полза от смъртта на цар Борис Трети през август 1943 г., с оглед и на геополитическата конюнктура, е със съществен отговор и за днешна България като част от взаимоотношенията й с т. нар. Велики и други сили.
На какви по-малко известни факти се натъква Сима Владимирова по време на разследването си и кой има интерес да отстрани българския монарх във въпросния исторически период? – чуйте още в звуковия файл, в който прозвучава и гласът на цар Борис Трети, съхранен в „Златния фонд“ на БНР.
Следва продължение.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25