Касиани Константинополска или Касия е византийска средновековна поетеса, една от първите жени композиторки, игуменка и химнограф. Изследователите на творчеството й смятат, че има над 50 химна, като 23 от тях са включени в богослужебните книги на православната църква. От светските й стихове са оцелели доста по-голям брой – 789. Много от тях са епиграми и афоризми, наречени „поучителни стихове“ или гномическа поезия на различни теми – за приятелството, за любовта, за монашеския живот, срещу глупците и т.н.. Касия заедно с Ана Комнина са двете византийски жени, за които е известно, че пишат от свое име.
Касия е родена около 805 г. в Константинопол в заможно и знатно семейство. Баща й вероятно е важна фигура в придворните среди, но умира около 815 г. Касия получава добро образование, познава прекрасно Светото писание, но и произведенията на античните автори. Освен интелигентна девойка, тя е много красива и хронистите на епохата съобщават, че участва в организирания за младия император Теофил избор на невеста. Според традицията на византийския императорски двор от 8 век, избраната девойка получава като знак златна ябълка. Поразен от красотата на Касия младият император се приближил към нея и казал: „От жена произлязоха най-низките неща“, позовавайки се на грехопадението на Ева. Касиани реагирала веднага с фразата „И от жена излязоха най-добрите неща“, позовавайки се на надеждата за спасение в резултат от въплъщението на Христос чрез Дева Мария. Гордостта на Теофил е засегната от подобно лаконично опровержение и той отхвърля Касия като избира Теодора за своя съпруга.
Касия не става императрица и избира за себе си друг път – монашеския. Основава Константинополския манастир, където води аскетичен живот и пише църковни химни и канони и музиката към тях. Умира около 867 г., а през 1892 г. я канонизират за светица в православната вяра.
четвъртък, 13 март, от 17.30 часа
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg