Италианката Изабела Леонарда – музата от Новара, е една от най-продуктивните жени композитори и музикални педагози от епохата на барока. Творчеството ѝ е предимно на духовна тематика – 20 опуса с над 120 мотети, 18 духовни концерти, 17 меси, 12 сонати, 11 псалми, драматични диалози, инструментални църковни сонати, магнификат, солови песни по народни текстове. Съчиненията ѝ се издават в Милано и Болоня в периода 1665-1700 г. Неин музикален наставник е капелмайсторът на катедралната църква на Новара Гаспаро Казати – талантлив, но малко известен композитор. В един от своите сборници Казати включва два драматични диалога, които днес са известни като най-ранните творби на Изабела Леонарда. Много малко се знае за други нейни учители, но се смята, че се е изучавала музика вкъщи поради високия си социален статус.
Изабела Леонарда е родена на 6 септември 1620 г. в град Новара. Семейството ѝ е със стари и добри традиции, уважавано от поколения и много от неговите членове са активни в църковните дела и заемат граждански управленски и военни позиции. Баща ѝ – граф Жан Антонио Леонарди, е градският съдия. Когато е на 16 години Изабела постъпва в Ордена на Св. Урсула в родния си град и до края на живота си остава в манастира. Там заема ръководни длъжности, включително и капелмайстор, и достига до духовната титла абатиса през 1686 г. Преподава на монахините музика и това й позволява да изпълнява собствените си произведения.
Славата на Изабела Леонарда остава само в родния ѝ град, музиката ѝ практически е непозната в другите части на Италия. Не е известна като блестяща изпълнителка, вероятно заради избрания от нея скромен житейски път, но това ни най-малко не намалява заслужената ѝ почит като талантлива композиторка.
четвъртък, 20 март, от 17.30 часа
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg