Мария Тереза Анези е родена на 17 октомври 1720 г. в Милано в аристократичното многодетно семейство на Пиетро Анези, професор по математика в Болонския университет. Две години преди това се ражда най-голямата ѝ сестра – прочутата жена-математик Мария Гаетана Анези. Децата на професор Анези са 21, но в този дом богатството, знанието и просветата вървят ръка за ръка и се уважават. Така двете сестри от малки получават прекрасно образование. Първородната Мария се посвещава на областта на бащата, като изучава математика и древни и източни езици. Днес светът я познава с учебника по диференциално смятане и изучаваната от нея крива от трета степен версиера, наречена още „къдрица на Анези“. И докато Мария Гаетана чете лекции цяла Европа, сестра ѝ Мария Тереза концертира. Бащата има силно влияние над дъщерите си. Заради неговия властен характер Мария Гаетана не никога не сключва брак, не напуска родния си дом и не приема предложения ѝ пост на ръководител катедра по математика в Академията в Болоня. През 1752 бащата умира и по-малката сестра се омъжва за Пиер Антонио Пиноти. Премества се да живее с него в артистичен и интелектуален район, но скоро семейството се разорява и съпругът ѝ умира.
За живота на Мария Тереза Анези се знае малко. Не са известни нейните учители, но е позната с Хайдн, Моцарт и Салиери. В достигналото до нас творчество цари известен хаос, породен от неточност в описанията и загубени произведения. И тъй като движението за правата на жените през 18 век е по-разпространено във Виена и Дрезден, тя намира там по-широк прием и по-приемаща публика, отколкото в родното й Милано. Все пак славата й идва от съчинените произведения, въпреки прекрасните ѝ изпълнителски качества на клавесинистка и певица. Повечето дошли до наше време нейни композиции са клавирни или солови вокални.
четвъртък, 27 април, от 17.30 часа
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg