Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки“: Мария Тереза Анези

Мария Тереза Анези е родена на 17 октомври 1720 г. в Милано в аристократичното многодетно семейство на Пиетро Анези, професор по математика в Болонския университет. Две години преди това се ражда най-голямата ѝ сестра – прочутата жена-математик Мария Гаетана Анези. Децата на професор Анези са 21, но в този дом богатството, знанието и просветата вървят ръка за ръка и се уважават. Така двете сестри от малки получават прекрасно образование. Първородната Мария се посвещава на областта на бащата, като изучава математика и древни и източни езици. Днес светът я познава с учебника по диференциално смятане и изучаваната от нея крива от трета степен версиера, наречена още „къдрица на Анези“. И докато Мария Гаетана чете лекции цяла Европа, сестра ѝ Мария Тереза концертира. Бащата има силно влияние над дъщерите си. Заради неговия властен характер Мария Гаетана не никога не сключва брак, не напуска родния си дом и не приема предложения ѝ пост на ръководител катедра по математика в Академията в Болоня. През 1752 бащата умира и по-малката сестра се омъжва за Пиер Антонио Пиноти. Премества се да живее с него в артистичен и интелектуален район, но скоро семейството се разорява и съпругът ѝ умира.
За живота на Мария Тереза Анези се знае малко. Не са известни нейните учители, но е позната с Хайдн, Моцарт и Салиери. В достигналото до нас творчество цари известен хаос, породен от неточност в описанията и загубени произведения. И тъй като движението за правата на жените през 18 век е по-разпространено във Виена и Дрезден, тя намира там по-широк прием и по-приемаща публика, отколкото в родното й Милано. Все пак славата й идва от съчинените произведения, въпреки прекрасните ѝ изпълнителски качества на клавесинистка и певица. Повечето дошли до наше време нейни композиции са клавирни или солови вокални.

четвъртък, 27 април, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Любомир Кендеров

Доц. Любомир Кендеров: В района на Созополския залив отрихме подводна кипарисова гора на милиони години

"Водолаз съм от много години, майчиният ми род е от Поморие, предлагам ви разходка в гора, но в морето. Наистина в Черно море има гора във водата, запазена от преди много години. Все още не е ясно как е станало това, единственото изследване е от 80-те години на миналия век, направено от български учени – геолози и палеонтолози, сред които и проф...

публикувано на 16.06.24 в 10:05
Даниел Койнов

Даниел Койнов: Математиката е изкуство

"Когато човек прави нещо с любов, това е най-важното. Да се занимаваш с точните науки и в частност математиката, е нещо много красиво. Всяко едно уравнение в математиката или задача в информатиката е уникално и съдържа различни идеи, които се преплитат една с друга, това е едно изкуство", категоричен е младият талант Даниел Койнов. "Аз,..

публикувано на 15.06.24 в 10:20

УАСГ е престижно класиран в световните университетски класации

УАСГ е класиран в топ 100 на 35 място от общо 1320 световни университета в областта на архитектурата и строителното инженерство. Тази висока позиция е следствие на успешното участие на талантливите студенти в организираните в последните години конкурси и работата на преподавателите им.  "Това признание е много значимо както за университета..

публикувано на 14.06.24 в 17:00

Светлото Средновековие

Свикнали сме – като дойде реч за Средновековието, да прикачваме към него епитета "тъмно". С прозвището "тъмни" и изобщо "средни" векове този период от историята на човечеството се сдобива в епохата на Ренесанса; Петрарка е, който въвежда прилагателното в употреба. Само че той ни е подвел: Средновековието изобщо не е тъмно, а е един доста..

публикувано на 13.06.24 в 09:01
Владимир Дворецки и Цвета Николова

С Владимир Дворецки "Назад-напред" в света на Кевин Айърланд

"Ако потърсите в интернет стихотворения на Христо Ботев на английски, най-вероятно ще попаднете на негови творби, преведени от Кевин Айърланд". Така известният журналист и преводач Владимир Дворецки започва представянето на мемоарната книга "Назад - напред" на уважавания новозеландски литератор Кевин Айърланд, за когото малко се знае в България. А..

публикувано на 12.06.24 в 14:13