Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки“: Мария Антония Валпургис

Портрет на Мария Антония Валпургис Баварска от Антон Рафаел Менгс (1752 г.)

Мария Антония Валпургис Симфороза Баварска е родена на 18 юли 1724 г. в Мюнхен, умира на 23 април 1780 в Дрезден. Тя е баварска принцеса от фамилията Вителсбахи, чрез женитба става курфюрстиня на Саксония. След смъртта на съпруга си Фридрих Христиан е регент в продължение на 5 години до навършване на пълнолетие на сина им Фридрих Август I, бъдещият първи крал на Саксония, получил прозвището Справедливи. Мария Антония Валпургис е уважавана като меценатка на изкуството, композиторка, художничка, поетеса, пианистка и певица.
Като първородно дете на Карл VII Албрехт, крал на Бохемия, курфюрст на Бавария и император на Свещената Римска империя (1742-1745) и Мария Амалия – дъщеря на император Йозеф I, австрийска ерцхерцогиня, баварска херцогиня, курфюрстиня на Бавария, кралица на Бохемия и свещена римска императрица, Мария Антония има политическа значимост, тя представлява интерес за много европейски князе. Разбира се, за образованието й няма и съмнение, че е възможно най-доброто за епохата в областите живопис, поезия и музика.
През 1747 г. е приета в „Академия дел’Аркадия“ в Рим и взема псевдонима „ЕТПА“ (Ермелинда Талеа Пасторела Аркадия). И въпреки че публикува под псевдоним двете й опери са радушно приети в дворцовите театри на цяла Европа. Прочутият музикален критик Чарлз Бърни в книгата си „Съвременното музикално състояние в Германия, Холандия и Обединените провинции“ (1773) оценява и хвали втората ѝ опера „Талестри, кралицата на амазонките“, както и певческото ѝ участие в постановката. Философът и музикален теоретик Антонио Екзимено Пуядес включва ария от „Талестри“ в своя трактат от 1774 „За произхода и правилата на музиката“, редом с музикални примери от Палестрина, Нанини, Клари, Перголези и Корели.

четвъртък, 4 януари, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39