Повод за този коментар в предаването „Законът и Темида“ даде казусът с разрушаването на 110-годишната „Двойна къща“ в центъра на София… Нейният статут на паметник на културата беше отменен преди шест-седем месеца и тя бе съборена преди няколко дни – нагло и почти насилствено в празничните майски дни.
Багерите изпревариха организираната от софиянци протестна акция срещу събарянето й…В момента този акт е даден в съда, съдът ще го решава, и ще трябва да се установи и защо е отпаднал защитения статут на къщата…
И като как така е станала веднага частна собственост и т. н. (Кирил Киров, по известен като Киро Японеца)
Това не е първият подобен случай, който се разглежда в „Законът и Темида,“ но той няма да е единственият, защото според експерти още поне 20 други имота - паметници скоро ще последват съдбата на „Двойната къща” заради частни интереси. Става дума само за имоти в София, но подобен проблем има и в Пловдив, и в Русе, и къде ли не.
Вряно е, че споменът, културните ценности и други, доста ненужни на днешно време понятия се замениха с желание за лесна печалба, с честото оправдание „Ами не мога да поддържам този имот“ и желанията на „големи“ в кавички предприемачи, инвеститори и други подобни да придобият печалби по лесен път.
Според социолога доц. Антоний Гълъбов , освен желанието за бързи печалби (те не винаги са толкова големи, колкото се очаква) има и друга гледна точка - за манталитета на онези хора и онези обществени групи, които могат да придобият самочувствие единствено когато рушат, бият или безчинстват по пътищата.
Доц. Гълъбов разработва темата за рушенето на градската среда в своите научни трудове на тема „Социология на града“.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg