„Завръщане в България“ – така е озаглавила своята първа самостоятелна изложба художничката Иоанна Дановска, след близо 30 години работа в чужбина, Германия. В галерия „Нирвана“, която ѝ допада с атмосферата на дом и по-интимно пространство, авторката е разположила над 30 свои платна, както и няколко пластики, които показват друга посока на работата ѝ. Завършила Националната художествена академия у нас, след това продължила образованието си в Художествената академия в Дюселдорф при професор А. Пенк, един от най-известните пиктографи в света, Иоанна Дановска е негов майстор-ученик.
В своето слово при откриването на изложбата в „Нирвана“ академик Светлин Русев, който впрочем открива художничката за нашата публика при една експозиция в Германия, град Есен, каза: Минала през българското академично възпитание, специализирала в Германия, Иоанна Дановска съчетава суровата природа на Балканите с уроците на немския експресионизъм. Свободата, морето, артистичният жест и илюзиите на света на куклите са емоционалната територия, в която авторката изгражда своите тревожни състояния… Изкуството на Иоанна преди да бъде живопис, преди да стане картина, е предчувствие за нещо, което е било, или може би ще бъде…
Представянето на първата изложба на Иоанна Дановска у нас със заглавие „Завръщане в България“ бе посетена от изключително многобройна публика, колеги, почитатели, съмишленици, което я прави изключително щастлива.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст? Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..
Така се нарича най-новата книга за деца на поета, която бе представена и на Коледния панаир на книгата тази година в НДК. Тя е с илюстрации на Елена Жаблянова и рисува с рими цял един прекрасен свят, видян през детските очи. "Стиховете на Михаил Калдъръмов за деца в "Шипковият храст и вятърът" са пълни с житейски поуки, смях и тъга,..
Наскоро от швейцарския град Люцерн, където в началото на декември бяха раздадени Европейските филмови награди (7 декември), се завърна кинокритичката Павлина Желева. От първо лице тя сподели за "Артефир" впечатленията си не само за светското събитие, на което беше поканена, но и за швейцарците, които участват в Европейската филмова академия с..
Театрална къща "Мариета и Марионета" ще зарадва многобройните си почитатели със завръщането на авторския спектакъл "Снежен сън" под режисурата на Мариета Ангелова - Марионета. Публиката ще има възможност да "надникне” в страната на Дядо Коледа – Лапландия и да стане свидетел на последните приготовления на подаръците за всички, които вярват в коледния..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg