Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Франческа Лебрун

Снимка: архив

Немското изискано сопрано Франческа Доротея Лебрун е и прекрасен композитор, достойна представителка на прочутата Манхаймска школа, дамата „виртуоз на камерната музика”. Моминската й фамилия е Данци, родена е на 24 март 1756 г. в Манхайм в семейство с музикално-артистични таланти и изяви. Баща й Иноценц Данци има италиански произход и е първи виолончелист на Манхаймския оркестър, а майка й Барбара Тоеши е танцьорка. По-малките й братя също са музиканти: Франц Данци е виолончелист и уважаван композитор, Йохан Баптист Данци е цигулар, а Антон Данци - певец. Съпругът й е виртуозът обоист и композитор Лудвиг Август Лебрун, също възпитаник на Манхаймската школа и творец в сантиментално-класически стил. Заедно те са прекрасна двойка не само в живота, но и на сцената - през 80-те години на 18 век имат необичаен успех в цяла Европа. За тях английския музиковед и композитор Чарлз Бърни пише: „Франческа Данци и отличният обоист Лебрун обикновено пътуват заедно и изглежда, че тя не слуша нищо друго освен неговия инструмент и когато се движат на терци или сексти не може да се разбере кой е ниският и кой е високият глас”. Двамата имат две дъщери, които са също творчески натури - София Лебрун Дюлкен, пианистка и композитор, доживяла до 82-годишна възраст, но уви произведенията й са изгубени, и Розина Лебрун Щенч - певица и актриса.
Франческа Лебрун е смятана за блестяща певица със забележителна вокална сръчност и по тази причина бележити нейни съвременници като Антон Швайцер, Игнац Холцбауер и Антонио Салиери я търсят за водещите роли в най-предизвикателните им опуси. Но талантът й е ценен и извън сцената като автор на прекрасна музика. Само 12 от сонатите за цигулка и пиано на Франческа Лебрун оцеляват до наши дни, написани са в два опуса през 1780 година и са в двучастната форма алегро и рондо.
Франческа е връстничка на Волфганг Амадеус Моцарт; и двамата творци идват и си отиват от този свят в едни и същи години, но в различни месеци и градове. Не е ясно доколко са се познавали, всеки един от тях има различни съдби и житейски борби, и двамата имат музикални семейства, всеки един от тях за 35-те си земни години успява да съчини различни по обем и качество творби (къде запазени, къде изгубени), но като че ли едно от посланията на музиката им е лъчиста светлина и любов.

четвъртък, 28 декември, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35