Номинацията на евродепутата Мария Габриел за бъдещ еврокомисар за България беше наистина новина тази седмица. Квотата за България си стоеше незапълнена месеци наред, което никак не говореше добре за дипломацията ни, но в сряда, още на първото заседание новият кабинет на Бойко Борисов одобри Мария Габриел.
Защо беше важно да се номинира българската кандидатура – защото отсега нататък, след евентуалното гласуване в българския парламент, следва дълга европейска процедура по одобрението на българския кандидат. Затова е важно процедурата да се забърза още от София, защото при следващото разширение на Европейския съюз, квотите за еврокомисари от различните държави-членки ще отпадне, и на България ще й е по-трудно да защищава бъдещ свой избор.
Мария Габриел не е непозната на европейските среди – евродепутат е още от 2009 година и е известна със своята активност в различни направления. Може би ресорът, който комисарят ще поеме ще бъде „Дигитализация“ , но това не е най-важното… Най-важното е Мария Гебриел да се представи добре на изслушването, а след това – да разчита на одобрението на Европейския парламент… Тя е един млад и амбициозен човек, като евродепутат се занимаваше с правата на жените и равенството между половете, с правата на децата, с правата на засегнатите от непрестанните войни в Арабския Магреб в северозападна Африка и с още ред други ресори и най-вече стана известна с наградата си „Евродепутат на годината – 2013“ в категорията „Равенство между половете“.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg