На 22 май ще бъде открито 48-то издание на международния фестивал „Софийски музикални седмици”. Ще го открие оркестърът на Мариинския театър и неговият художествен ръководител Валерий Гергиев. Почти 30 години изминаха от последния концерт на големия диригент у нас. Архивите ни пазят няколко записа от концерти все с нашия оркестър - от 17 юни 1981 г. от ХII фестивал „Софийски музикални седмици”, от 1983 г. и от 1988 г.
От месеци се носеше мълвата за това гостуване, но някак все не можеше да й се повярва. Огромен състав, чиято програма е разписана по дни за години напред. Както споделиха от организаторите на фестивала много хора са си подали ръцете, за да може да преживеем подобно събитие, но най-вече със съдействието на форум „България - Русия”. Самият Гергиев е легендарна личност. Освен генерален директор на Мариинския театър и на фестивала „Бели нощи” в Санкт Петербург той работи с най-големите състави по света. Записал е всички симфонии на Прокофиев с Лондонския симфоничен оркестър, с оркестъра на Мариинския театър всички симфонии на Шостакович, опери на Чайковски, Римски-Корсаков, Мусоргски, Бородин, Глинка, Прокофиев, Стравински с Мариинския театър, а с двата състава през различни периоди е записал балетите на Прокофиев, Стравински, Чайковски.
На пресконференцията научихме, че Гергиев ще получи званието „Доктор хонорис кауза” на Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ в София.
Ето и програмата на концерта:
• Сергей Прокофиев - Класическа симфония;
• Клод Дебюси - „Следобедът на един фавн”;
• Игор Стравински - „Жар птица”;
• Пьотр Илич Чайковски - Симфония №5;
Билети за концерта има на касата в зала „България”.
В звуковия файл може да чуете и посланието на Валерий Гергиев.
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg