В „Хатия – концерт в гората“ пианистката свири пред малка публика произведения от Йохан Себастиан Бах, Шопен, Равел, Брамс и разказва за житейските им страсти и възторг от музиката. 29-годишната Хатия Бунятишвили е родена в Грузия. Красива, темпераментна и приключенски настроена, тя е вече звезда на пианото. Концертира с големите световни оркестри и е печелила многобройни международни награди. За този необичаен концерт Хатия Бунятишвили избира гората за концертен подиум: място, изпълнено с магия и романтика.
С тези редове немско-австрийско-швейцарският телевизионен канал „Драй зат” (3Sat) представя на електронната си страница концерта-портрет на младата грузинска пианистка. Но много по-важни от младостта и красотата й са талантът и изключителната интерпретаторска зрялост на Бунятишвили. Лекотата и съвършенството, с които Бунятишвили свири както пиеси от учебния клавирен репертоар, така и най-сложи и виртуозни романтични творби, превръщат допира до нейното клавирно изкуство в мигове на възхищение и наслада. Уникалният концерт беше излъчен на 6 май в 22.25 часа австрийско време и беше включен шест дни в медиатеката на културно-информационния немскоезичен телевизионен канал. В Интернет-видеоканала „Ютюб” любителите на клавирното изкуство могат да проследят концерта-портрет на Хатия Бунятишвили в оригинална дължина и с отлично качество.
Програмата включва арията „Овцете могат да пасат спокойно” из светската кантата на Йохан Себастиан Бах „Това, което ме радва, е само веселият лов”, скерцо № 2, опус 31 от Фредерик Шопен, „Лунна светлина” № 3 из „Бергамаска сюита” на Клод Дебюси, песента „Когато бадемите цъфтят” из филмовата музика на грузинския композитор Гия Александрович Канчели, интермецо опус 117, № 2 от Йоханес Брамс, „Октомври” из „Годишните времена” на Пьотр Илич Чайковски, „Валс” от Морис Равел, етюд опус 2, № 1 от Александър Скрябин, традиционната грузинска мелодия „Не ме ли обичаш?” в обработка на Хатия Бунятишвили. Последните три пиеси: „Славянски танц”, опус 72, № 2 от Антонин Дворжак, „Унгарски танц” № 1 от Йоханес Брамс и импровизацията на „Либертанго” от Астор Пиацола грузинската пианистка изпълнява на четири ръце със сестра си Гванца Бунятишвили, също пианистка. Хатия Бунятишвили се радва на световна пианистична кариера, говори пет езика и живее в Париж. Следващите й концертни изяви ще я отведат в Италия, Швейцария, Франция, Испания, Германия, Австрия, Хърватия и Гърция, а в края на календарната година ще концертира в Аржентина, Перу и Лос Анджелис.
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg