Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторитетни бизнесмени, учени и иноватори ще участват в Бизнес съвета на София тех парк

Снимка: sofiatech.bg
„Нашият ден практично“ този четвъртък се излъчи от най-точното място за среща между науката, образованието и бизнеса в София – Софийският научно-технологичен парк, известен като „София тех парк“. Направихме този избор, тъй като това е мястото, където са иноваторите, младите и не толкова учени, стартиращите и утвърдени компании, научните лаборатории с най-съвременно оборудване (включително свръхмощен компютър и 3D лабораторията); това също така е и място, където се обучават и привързват към науката и знанието студенти, ученици, докторанти и ентусиасти.

Импровизираното ни студио се намираше в сграда „Инкубатор“ – своеобразен дом за стартиращите компании в „София тех парк“, а нашите събеседници бяха изпълнителният директор на Асен Ненчев и проф. Марин Христов, председател на Сдружението за научно-изследователска и развойна дейност.
С тях разговаряхме за това какво се случва в последните месеци на територията на парка и какво предстои; докъде стигна работата по привличане на инвеститори за шестте зони за бъдещо развитие на парка и по-конкретно как и с какви параметри приключи публичната процедура за избор на инвеститор за Зона 2; доколко са запълнени офис площите на Инкубатора, какви са новите партньорства с цел обмяна на опит и ноу-хау.
Попитахме проф. Марин Христов дали учените вече се почувстваха комфортно в „София тех парк“, тъй като преди време имаше съмнения доколко ефективно се срещат на това място науката, бизнесът и образованието, коментираше се, че тук е наличен един вид хардуерът, т.е. техниката, а липсва софтуерът, т.е. хората на науката?
Попитахме и за партньорството с бизнеса. В отговор изпълнителният директор Асен Ненчев съобщи новина – предстои номинирането на членовете на Бизнеса съвет към „София тех парк“, който ще се състои от авторитетни бизнесмени, учени и иноватори. Сред тях ще има авторитетни личности и професионалисти от различни сфери – бизнес и утвърдени бизнес организации, представители на финансови институции, на националното и международното предприемачество и на иновациите, както и на научните среди. „Работим усилено по конституирането на Бизнес съвета и това предстои да се случи съвсем скоро“ – заяви Ненчев. Мисията на новото звено към научно-технологичния парк ще е да подпомага ръководството му чрез своя опит, експертиза и контакти за развитие на парка, както и да стимулира интегрирането на предприемаческата и иновационна екосистема.
Повече за всичко това можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39