Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една викторианска мелодрама в неделния следобед

БНР Новини
Фотоколаж: Даниела Манолова

Андрей Чапразов, Цветана Манева, Иван Балсамаджиев, Антон Горчев, Татяна Лолова, Илка Зафирова, Ванча Дойчева са гласовете, които ще чуете в тази остроумна и буквално лееща се в леко и забавно темпо комедийна история за онези тайните, за които си мислим, че са дълбоко заровени в миналото, а те внезапно предизвикват поредица от катаклизми тук и сега. Жена без значение е нейното заглавие, авторът е Оскар Уайлд, а постановъчните решения на режисьора Люба Карабойчева са направени през 1983 година.
Уайлд пише тази пиеса по молба на актьора Хърбърт Три, мениджър на лондонския Haymarket Theatre, докато пребивава в една провинциална къща. Репетициите започват през март 1893 г., а премиерата е на 19 април 1893 година. Първото представление е постигнало голям успех, макар че Уайлд, докато се покланял на сцената като автор, е бил освиркан, очевидно поради една фраза от пиесата, в която се казва, че „Англия се е изтегнала като прокажен в лилаво“. Принцът на Уелс присъства на второто представление и казва на Уайлд да не променя нито една дума. По-късно пиесата е играна и в Ню Йорк и дори е било предвидено турне, но когато Уайлд е арестуван и обвинен в неприличие и содомия, турнето е било отменено.

Рецензентите на Жена без значение я оценяват като „най-слабата от пиесите, които Уайлд пише в последното десетилетие на 19 век“ и аргументират критиката си с факта, че голяма част от първото действие и първата половина от втория акт не съдържат драматично напрежение, а се разливат в остроумните диалози на висшата класа. Пиесата наистина изглежда не достатъчно сложно построена и някак си предсказуемо линейна, но същевременно блести с множество плътни комедийни герои и брилянтни остроумия.

Първата екранизация на текста е едноименният аржентински филм от 1945 г. с режисьор Luis Bayón Herrera, като мястото на действието от Лондон е преместено в Кордоба, централна Аржентина. След това текстът на Оскар Уайлд вдъхновява поредица от постановки, сценични и филмови, по целия свят.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05