Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не мигайте пред КИНОLove 2017

Снимка: noblink.media/pixel/love/

За втора поредна година стартира турнето, пред което никой не бива да заваря очи, макар и само за секунда – КИНОLove 2017. И този път екипът от млади режисьори NO BLINK ни среща с късите тайни, скрити в късометражни български филми. Миналата година първото издание на КИНОLove събра 2000 души в 5 града, а това лято турнето планира да обиколи два пъти повече градове – 7 заглавия, с точно 7 прожекции в 7 града: Приморско, Варна, Градина, Бургас, София, Созопол и Пловдив. Сред режисьорите, чиито къси тайни се разкриват в тазгодишното издание са Ясен Генадиев и Тома Вашаров, както и немалко имена от младата режисьорска група на NO BLINK. Лицата, с които КИНОLove 2017 тръгва на лов за къси филми и които имат задачата да водят зрителите през всички спирки на турнето, са Александър Алексиев и Яна Титова. Като освен среща с много и разнообразни филми, турнето предвижда и срещи на живо с български режисьори, оператори и актьори от селектираните прожекции. Както сами можете да се досетите, всичко това е от любов към киното, към българското кино. Целта на младите режисьори от NO BLINK, които са обвързани както професионално, така и емоционално – спокойно можем да ги наречем едно кино семейство, тъй като не просто са завършили образованието си заедно, но и прекарват всяка свободна минута заедно, създавайки кино любов – е да популяризират българското късометражно кино, изваждайки го от арт салоните и правейки го достъпно, желано, гледано и преживяно. Ние ще имаме възможността да преживеем тяхната любов към киното на тазгодишното издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, а дотогава чуйте какво има да ни разкаже един от неМигащите – Николай Стоичков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57