Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки ден е "Триумф"

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е носителят на "Златна роза" за най-добър пълнометражен игрален филм тази година

Заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността, "Триумф" на Петър Вълчанов и Кристина Грозева взе "Златна роза" за най-добър филм на тазгодишния 42-ри фестивал на българското кино във Варна.

За журито, публиката и Съюза на българските филмови дейци той беше най-яркият филм в програмата на фестивала и е крачка нагоре в развитието на режисьорското дуо. Според кинокритиката "Триумф" е един екзистенциален филм, жесток от гледна точка на абсурда и гротеската си, който обаче успява да разсмее зрителя.

Радва, разбира се, и с отличния си актьорски състав – Маргита Гошева и Мария Бакалова, които си поделиха наградата за женска роля, Иван Савов, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Иван Бърнев и други.

Те пресъздават на екрана секретна работна група от високопоставени офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, която след падането на комунизма в началото на 90-те години на миналия век започва да копае дупка в търсене на мистериозен артефакт, който ще донесе окончателния триумф на страната.

Със световна премиера на кинофестивала в Торонто, избран за българското предложение за "Оскар" на предстоящите Американски филмови награди, "Триумф" се превръща в алегория на нашето собствено битуване в разпадналата ни се държава. Тъкмо за това в "Кино с думи" говори и режисьорът му Петър Вълчанов.

"Ние по някакъв начин все още си копаем в тази дупка и в този тунел, в търсене на нещо велико, което ще ни се случи. Вярвайки, надявайки се на поредния месия, лъжемесия, който ще се появи, или извънземен разум, или какво ли още не. Някак си хората предпочитат да вярват в тези неща, отколкото реално да погледнат и да видят къде са, в каква ситуация са. Сляпата вяра има голяма сила, която за съжаление не води до много хубави неща", каза той и обясни, че именно абсурдът на сляпата вяра в чудесата ги е провокирала да разкажат тази история.

Още за демокрацията като незрялото дете, родило се след падането на Стената, за опитите ни да променим ситуацията, заради които изпадаме все още в комични ситуации, за доверието в екипа, което води до триумф на екрана, и за радостта от първата среща на филма с българската му публика – чуйте от Петър Вълчанов в звуковия файл.

Освен голямата награда "Триумф" получи и отличията за сценарий и най-добра женска роля, както и наградата на публиката и тази на Съюза на българските филмови дейци.

Снимка –  "Златна роза"
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05