Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докато училището е просто сграда с проблеми – децата ще страдат

Училищната медиация е като любовта и не става насила, но бъдещето е на тези, които са в състояние да обичат

БНР Новини
Снимка: cie.bg

Добре дошли в Училището по толерантност! Привидно то няма местоположение и сграда, защото изначално е сътворено вътре в ценностната система на човека. Човешката цивилизация често го игнорира в продължения на цели хилядолетия и днес сякаш е на път да повтори тази грешка.
В днешното общество все по-често се срещат бежанци– физически и духовни, неразбрани и гении, уязвими групи от хора и такива с увреждания. Лесно ли се групират в собствени светове и привидни затвори и лагери какво следва от това? Какво ни отнема толерантността днес, обричайки ни на самодискриминация?
Въпросът за училищната медиация като част от разплитането на пъзела с разрешаването на конфликти без агресия и в българското училище е част от темите на Международното училище по управление на конфликти и медиация сред младите хора. Какви резултати се постигат чрез прилагането на училищната медиация и защо тя не става насила? Кой участва в училището и каква е реализацията и позицията на медиаторите в образователната система на България – чуйте в звуковия файл от проф. Татяна Дронзина, която преплита анализа на училището и обществото, в който те се оказват огледални образи.





Какво се случва зад стените на училищната сграда, която и в съвременния й вид у нас сякаш не е пригодена за човешки взаимоотношения и топлина на споделянето? Защо е важно всяко дете и младеж в българското училище да бъде чутои разбран, включително когато страда от загубата на близък човек или просто е влюбен, преди да се изисква от него каквото и да било? Колко е голямо богатството да имаш учител, който и след десетилетия да бъде добрият глас в живота ти – и в добри и в лоши мигове? Къде е изходът за българското училище и за какво мечтае дългогодишният учител и директор Роман Димитров – чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46