Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Национална купа за ветроходни яхти
Снимка: Милена Воденичарова

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари.

Този уикенд Балчишкият залив беше домакин на националната купа за килови яхти, събитие, което привлича десетки ветроходни яхти. Състезанието се проведе от петък до неделя, като в петък имаше къс морски рейс със старт в Балчик, а в събота дълъг морски рейс от 41 морски мили. В състезанието участваха общо 23 лодки, като екипажите варираха между 5 и 10 души в зависимост от размера на яхтите и техните характеристики. Въпреки че отборите се състезават заедно, всяка яхта се класира самостоятелно.

Национална купа за ветроходни яхти

Юли месец е обявен за Месец на ветроходството в България, и Балчик има ключова роля в него. Събитията са организирани под шапката на Българската федерация по ветроходство и с помощта на Община Балчик. Морският клуб в Балчик е домакин на различни инициативи, включително подготвителен лагер за начинаещи деца от северния регион и лагер на Националния отбор по ветроходство. Тези лагери се проведоха от 8-и до 11-и юли и събраха деца на възраст между 7 и 15 години, които имаха възможност да се запознаят с магията на ветроходството.

За да научим повече за историята, дейността и успехите на клуба, разговаряхме с председателя на Морски клуб - Балчик, Александър Славчев в предаването "Нашият ден". Той сподели, че детският лагер, който се проведе за първи път тази година, със сигурност няма да е последен. Според него подходящата възраст за започване на ветроходство е между 7 и 10 години, но спортът е достъпен за хора от всички възрасти.

Балчик и неговият Морски клуб продължават да бъдат важен център на ветроходството в България, привличайки както млади таланти, така и опитни ветроходци. Събитията и инициативите, които клубът организира, утвърждават значението му в развитието на този спорт у нас и подчертават неговата дълга и горда история.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Милена Воденичарова
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45