Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайните на лукса в Аполония Магна (Велика) – по предримския път на някогашен Созопол ни води доц. д-р Кръстина Панайотова

БНР Новини
Доц. д-р Кръстина Панайотова
Снимка: Кирчо Стоичков

Този прекрасен град на морето е непрекъсната изненада за археолозите, както и летовниците. Но за археолозите лято в Созопол е равнозначно на многократна жега: от температурите навън, от количеството работа и усърдието, с което се „гмуркат“ в земните недра, от очакването за поредни находки и последващата писмена работа, в която ще ги отразят!
Летовниците и екскурзиантите в Созопол винаги се възхищават на техния огромен сизифовски труд. И… продължават своите лежерни разходки за сладолед или нещо разхладително из крайморския град. Мислят как да си направят по-интересна ваканцията. Ходят на плаж, обикалят улички, музеи, галерии, правят снимки и най-вече селфи сеанси… Два типа обикновени хора в необикновената лятна жега! Всеки – със своята гледна точка към лятото.
Време е да променим представите за „обикновените“ обикновени, казват археолозите. Тъкмо обикновените хора в хилядолетията са авторите на лукса, от който после заблестяват очите ни в музеите. Не вождове, владетели и царе хващат инструментите и сътворяват чудеса от великолепни сгради, изящни вещи, впечатляваща украса. Тръгваме заедно с археолога доц. д-р Кръстина Панайотова по предримския път на някогашен Созопол, за да научим още тайни за древното ни минало и за хората, обитавали тези земи.





Обект „Селищна структура и некропол от територията на Аполония Понтика“ в м. Месарите от землището на град Созопол (средата на V – средата на III в. пр. Хр.)         Снимка: личен архив Кръстина ПанайотоваОбект „Храмов комплекс на остров Св. Кирик“ – град Созопол. Вкопано съоръжение (V в. пр. Хр.)    Снимка: личен архив Кръстина Панайотова















Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18