Най-топло тези дни беше в района на Калиакра. Положението се охлади по познат пиар начин, което дава и привкус на нещо не неочаквано.
Високите температури там се разпростираха върху 7600 дка. Основно трънаци и камънаци, нарочени като земеделски земи, в които никога не е имало земеделие. Е, почти. Но са до морето. И са добре продаваеми. Досега.
Страната ни е осъдена да плаща глоби, започващи от няколко милиона евро и продължаващи по 20 000 на ден заради незаконно построени из тези земи хотели, спортни комплекси и ветроегенератори. В много близкото минало бивши и настоящи управници охотно се снимаха под перки и до голфови дупки и обясняваха, че това е бъдещето на района. И добре знаеха, че това е незаконното бъдеще. Но нали пада спонсорска пара, става. Да не говорим, че всички ние плащаме прескъпа енергия, дори и нереална от този перки. Перките на нашите хора. Или просто нашите. На управниците – не на плащачите. Накрая ни наказват. Плащаме пак ние, плащачите. А перките и игрищата остават. Със скъпата енергия и подстриганите дупки наоколо. И за да се замаже някак си положението, се нарочват 7600 дка.
Местният народ протестира. Как на юг може да се циментира морето, а на север не можело? Приказките за лозя, градини и зърнени култури са за пред телевизията. Там стотици години нищо не се е сяло. Няма как. Но може да се строи. И красиво, и до морето, и до границата.
Ако заповедта беше останала, цената на имотите падаше здраво. Може би това е била и първата цел. Както се казва, живеем в света на суджука.
Но има и нещо друго. В този район на Добружда, на 4-5 км надълбоко, са най-богатите у нас находища на качествени въглища, нефт и газ. Засега няма технологична възможност и най-вече икономическа изгода от разработка. Засега.
Както се вижда, всяка заповед е предпоследна. Дори с риск да плащаме много глоби. В края на краищата ги плаща електоратът. Явно му харесва да е такъв.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg