Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пилоти в квартал „Факултета“

Снимка: Венета Гаврилова

В столичния квартал, населен предимно от ромски семейства, беше открито лятно училище, наречено „Лятна Старт академия“. За три седмици 60 деца, застрашени от отпадане от училище, вече отпаднали от системата или изпитващи затруднения, ще получат подкрепа, знания и умения, които да им помогнат за следващата учебна година. Заниманията са безплатни, провеждат се в наскоро открития в квартала Здравно-социален център за развитие. Дали инициативата ще има реални резултати и най-вече дали те ще бъдат анализирани и приложени от тези, които действително се грижат за образованието на българските деца, пък току-виж и от онези, които би трябвало да го правят по закон, ще стане ясно в следващите месеци. Засега налице е един експериментален проект на „Старт академия София“ в партньорство с „Проевропейска мрежа“, фондация „Здраве и социално развитие“, фондация „Заедно в час“, с подкрепата на Столичната община и район „Красна поляна“ и много доброволци. Идеята е на три от учителките от програма „Заедно в час“ и основателки на фондация „Старт академия София“ – Милена Димитрова, Елица Генева и Десислава Стоянова, които на доброволни начала от две години организират съботно училище в квартала. С опита си от „Заедно в час“ и съботното училище те разработват модел на обучение по ключовите предмети български език и математика и умения за общуване. Според него децата се разделят на групи не по възраст, а според равнището им на знания по двата предмета, всяко дете има личен план за развитие като всяка стъпка напред се отбелязва и поощрява със символични знаци на таблото на групата. Интересна и привлекателна за учениците е формата на обучението и съответните правила и наименования на участниците и групите – те не са ученици и учители, а опитни пилоти, помощник-пилоти и бъдещи авиатори. Проектът се нарича „Тестване и споделяне на иновативни практики при работа с деца в риск от отпадане от училище“, а иначе (дано!) това е тренировъчен лагер за бъдещи пилоти на собствения си живот и на съдбата на общността. Повече за лятната Старт академия чуйте в записите.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каньонът на антилопата – по-загадъчната версия на Петра

Няма начин да не сте виждали снимки от Каньона на антилопата в щата Аризона. Фотосите са любими скрийнсейвъри със завладяващите си червено-оранжеви цветове, които доста напомнят преливащите нюанси на скалите   в йорданския град Петра. Каньонът се намира в земите на индианците навахо край градчето Пейж. Не е известно кога точно “бледоликите“ са..

публикувано на 06.10.24 в 12:20
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05