Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трифон Трифонов за професията пазач на фар – сам с другите и с лъча надежда

БНР Новини
Старият и новият фар на Галата.
Снимка: БГНЕС



Фар Галата.                           Снимка: БГНЕСНа 18 август е Международният ден на морските фарове. Колко са фаровете по българското Черноморско крайбрежие? Можете ли да ги изброите? И как тогава се наричат всички останали светещи съоръжения, които са любимо място за разходка и снимки на летовниците?

Най-старият не само по нашето морско крайбрежие, но и най-старият автентичен действащ фар на Балканите е този, на нос Шабла. В далечното минало е наричан „Шабла фенер“, а също и „Пясъчния фенер“. На северозападния ръб в основата му е изобразен лъв, изправен на задните си крака. Така във времена, когато не е имало самостоятелна българска държава, участниците в строежа оставят красноречиво свидетелство за своя български произход и свободолюбие. И друг интересен щрих: шабленският фар е умалено копие на прочутия Александрийски фар, който е едно от Седемте чудеса на света. Ако това са косвени послания, завещани от предците, да прибавим още едно. Във фара на Шабла е зазидано пряко послание към бъдещите поколения. То трябва да бъде отворено през 2056 година, т.е. 200 години след неговото построяване. Интересно, какво ли има в него?

Пазачите на фарове имат дълги часове за размисъл, когато небето и морето са в хармония. Търсят своите отговори за корабите в морето, времето и хората. Трифон Трифонов може много да ви разказва за историята на фаровете по българското Черноморие, за отговорността и особеностите в тази, на пръв поглед, самотна професия, когато си насаме с… всички.


Преди да стане фаропазач на нос Галата, капитан II ранг Трифон Трифонов има солиден трудов стаж в хидрографската служба. Знаете ли колко е висока кулата на фара, където преминават неговите дежурства? А колко градуса е обзорът на Варненския залив оттам? За какво служи наутофонът, кога се използва и още много други интересни неща? Чуйте неговия разказ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението - през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18