Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българо-китайска рецепта за хармония и любов

БНР Новини
Тиен Дзиендзюн (вдясно) и Мариана Тиен в студиото на програма "Христо Ботев".
Снимка: Кирчо Стоичков

Тя е на Мариана Тиен и на Тиен Дзиендзюн. И двамата са доценти, но както казват в спорта, „на разменено гостуване“. Стане ли дума за детайлни познания по България във всяка област, питайте доц. д-р Тиен Дзиендзюн. Той е специалистът – българист. Роден е в Китай. Преподава повечето дисциплини по българска филология в Пекинския университет за чужди езици. Занимава се активно с научна дейност. Автор е на книги, публикации, участва в съставянето на речници. Ценна е работата му и като преводач. В момента превежда нобеловия лауреат за литература Мо Йен на български език. Доц. д-р Тиен Дзиендзюн е директор от китайска страна на Институт Конфуций в София от основаването му през 2007 година до 2012 година.

Ако искате да научите тънкости от китайската история, наука, изкуство, култура, икономика, кухня – обърнете се към Мариана. Тя е българка, родена в Шумен, завършила е китаистика. Доктор е по стара китайска история, автор е на стотици студии и статии по китайска проблематика. Мариана работи в Института за исторически изследвания, БАН. Годишният й график е разпределен в пътувания между България и Китай. Така в професионалния и житейски път и на двамата се появява… любовта. Не само към съответната държава, но и помежду им. Като всяка Голяма и истинска любов, тяхната история преминава през романтични кръстопътища, изминати хиляди километри в двете посоки между България и Китай. Двамата вярват, че няма нищо случайно в пръста на съдбата, за да се срещат. Но знаят и най-хубавата рецепта как да съхранят толкова години тази искра Божия: с много уважение, деликатна хармония, взаимно разбиране и нежност.





Мариана Тиен и Тиен Дзиендзюн.        Снимка: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18