Администрацията на американския президент Доналд Тръмп се изправя пред критики и от ляво, и от дясно след като стана ясно, че Белият дом възнамерява да спре действието на програма, която уреждаше правата на стотици хиляди млади недокументирани имигранти. Редица републиканци застанаха зад президента, но отправиха сигнал, че искат програмата да продължи под една или друга форма след гласуване в Конгреса.
Самият Тръмп даде да се разбере, че подхожда с „обич“ към младите имигранти, закриляни от програмата, и допълни, че се надява законодателите да им помогнат:
Мога да ви уверя, че след като говорих със законодатели е ясно, че те искат да направят нещо в правилната посока. Нямаме избор. Трябва да успеем да направим нещо и според мен то ще проработи и в дългосрочен план ще се окаже правилното решение.
Тръмп дава на Конгреса шест месеца за намиране на законодателно решение.
Сенаторът-републиканец Линдзи Граам призова президента да лобира за прокарването на проектозакон, подкрепян както от Граам, така и от демократа Дик Дърбин. Тяхното предложение предвижда израсналите в Америка имигранти да получат възможност да узаконят престоя си и в крайна сметка да станат граждани. Условието би било да са дошли в Съединените щати като деца, да са завършили гимназия и да са преминали проверка на криминалното минало.
Конгресът се опитва да реши съдбата им вече повече от десетилетие, но законодателите така и не успяват да приемат закон.
През 2012-та президентът Барак Обама издаде указ, с който защити тази група недокументирани имигранти от депортиране. Противниците на решението му смятат, че с указа той е прекрачил правомощията си по казус, който би трябвало да се реши от Конгреса. Други виждаха в ДАКА магнит за бъдещи имигранти, които биха влезли в страната с надежда рано или късно да бъдат легализирани.
Желанието на Тръмп да остави бъдещето на около 800 хиляди имигранти в ръцете на законодателите може да се обясни с нагласите в обществото, където консенсусът е да се запази статуквото. Самият Тръмп, яростен противник на ДАКА по време на кампанията, смекчи тона след като влезе в Белия дом. По-рано тази година той обеща, че ще действа „от сърце“ по адрес на децата.
Закриляните от ДАКА имигранти са обикновено младежи, които са дошли в Съединените щати като малки деца и САЩ е единствената страна, в която са живели в съзнателния си живот. В момента те имат право на образование, работа и могат да служат в армията.
Намерението за спиране на програмата бе обявено от главния прокурор Джеф Сешънс, който посочи, че съществуващите правила не биха оцелели при съдебен спор.
Малко преди съобщението щати като Ню Йорк и Вашингтон заявиха, че ако ДАКА бъде прекратена, те ще съдят администрацията. Губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо посочи: Не може и не трябва да стоим отстрани и да наблюдаваме как животът на тези млади хора е съсипван.
Междувременно в по-големите градове от страната се проведоха протести. Местни медии съобщават за критики и от симпатизанти на Доналд Тръмп, които настояват за прекратяване на ДАКА без отлагане, в изчакване на решение на Конгреса.
Барак Обама коментира, че прекратяването на ДАКА е погрешно и жестоко.
Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър обеща, че „демократите ще направят всичко по силите си да попречат на потресаващия погрешен указ на Тръмп да се превърне в реалност“.
При новото положение тези, които имат валидни документи за работа, ще могат да останат в страната, но нови молби за придобиване на статут няма да се приемат. В същото време в инструкции към Департамента по национална сигурност президентът Тръмп посочва, че реципиентите по ДАКА не са приоритет за органите на реда, освен ако са престъпници, участват в криминални дейности или са членове на банди.
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg