Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Канали“ и „Песничка“ - звукът като разказвач

“Най-красивото нещо, което можем да изпитаме, е мистериозното“ - Алберт Айнщайн

БНР Новини
На 9 септември от 19.30 до 20.00 часа в традиционната територия на говора – радиото – не ще чуете и една изговорена дума. В два експериментални проекта звукът ще е единственият пътеводител на историята.
Възможно ли е звукови ефекти, подбрани и комбинирани по определен начин да предизвикат реакция, подобна на тази, която потребителят на изкуство получава чрез традиционни начини на предаване на съдържание? Повече от всяка друга медийна среда, радиото позволява и даже окуражава използването на въображение при конструирането на смисъл в диалога между създаденото и възприето изкуство.
„Канали“ и „Песничка“ са различни по настроение, различни в „тежестта“ и „гъстотата“ на звука. Почти е невъзможно да се говори за постигнатото от тях без употреба на незвукови термини. Те живеят на територията на психоакустиката.
Странен изглежда подходът при програмното позициониране на двата продукта. Те ще се излъчат под „флага“ на Документално студио, въпреки че не разказват една конкретна история, нямат герои, липсва традиционна наративна конструкция. Самото им съществуване обаче обуславя и избора – това е експеримент на художествеността, а формата е документ за възможностите на човешките възприятия и мета-аналитичен ум да създадат смисъл – не просто предвидения от авторите, а всеки възможен. Пътят за интерпретации е непреграден от оковите на словото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15