Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делегираните бюджети и липсата на мандатност на директорите рекетират българското училище

Доколко затруднено от самата власт е прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Група родители с различни професии, които знаят защо искат промени в образователната система на България, застават зад Националната гражданска инициатива за качествена и иновативна образователна система. След като се убеждават, че протестите не водят до промяна в статуквото и са глас в пустиня, се насочват към механизмите на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Резултатът от работата е, че внасят подписка в Народното събрание с конкретни предложения за промени в образователната система.
В студиото на „Нашият ден“ Васил Николов, представител на националната гражданска инициатива, представя предложенията, дадени за разглеждане от депутатите, зад които застават стотици хиляди българи. Сред основните искания са: премахването на делегираните бюджети като начин на финансиране, въвеждането на мандатност за директорите и началниците на РУО, създаването на независимо комисия за цялостен надзор на системата на образованието, осигуряването на адекватен брой психолози, педагози, логопеди и социални работници и медицински персонал, законодателни промени на адаптационните модели при първоначално постъпване в учебно заведение и/или преместване.
Каква е връзката между станалата вече порочна система на делегираните бюджети и насилието в училищата, кой манипулира обществото за причините, поради които качествените кадри не са в образователната система, защо учебниците се роят като мухи, които пречат на децата на България и какво да очакваме от участието на гражданите в държавната власт и местното самоуправление можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46