Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„40 капки кръв“ на Веселин Тачев и „Самиздат 1963 - 1966“ – непознатата българска интелектуално-литературна съпротива

БНР Новини
Шири се сред българското общество тезата, че по време на комунистическия тоталитаризъм не е имало прояви на съпротива, а тихо и мирно сме си живуркали сред блатото на безвремието. Особено силно това убеждение се прехвърля върху представителите на наричаната тогава „художествено-творческа интелигенция“, които, видите ли, подредени на тлъстата хранилка, изобщо не си давали труда да въздигат морално, граждански и политически своите сънародници. Тезата, разбира се, като всяка теза, тоест реалия, разположена на границата на митовете и догмите, бива опровергавана от фактите. С други думи, това, че нещо не ни е било известно от онова време, тъй като е било старателно прикривано от властите, а пък в днешно време удобно прикрива разпространеното равнодушие, не означава, че е вярно. И самиздатската книга на Веселин Тачев „40 капки кръв“, издадена в Русе, и самиздатската поезия, който той събира в малка книжка със свои стихове и стихове на своите приятели Йордан Трендафилов, Иван Цанев, Здравко Кисьов, Димитър Вятовски, Димитър Горсов, Менча Соколова, Владимир Попов – хора, повярвали в хрушчовското „размразяване“, демонстрира цялата несъстоятелност на ширещото се сред българите твърдение. Такива актове на съпротива, колкото и те да са неизвестни, са позволявали на хората, извършили ги, да се чувстват повече хора, да запазват и бранят човешкото си достойнство. Нещо повече, говорейки за тях, популяризирайки ги, с това ще се укрепва и развива и достойнството ни като общност, която е имала своите нестрахуващи се и рискуващи съотечественици, въздигащи именно доблестта на отечеството като най-висок и неоспорим авторитет.
Доц. Пламен Дойнов, проф. Николай Аретов и Митко Новков в студиотоЗа Веселин Тачев, за българския самиздат, за други актове на интелектуална съпротива в "Премълчаната история" говорим с доц. Пламен Дойнов от НБУ и проф. Николай Аретов от Института по литература на БАН.




А ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Лейф Ериксон в Рейкявик

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..

публикувано на 08.02.25 в 17:35
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35