Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните различия. Това доведе и до криза в семейството. Увеличиха се семейните конфликти, а с тях и броят на децата, застрашени както от физически, така и от психологически и емоционални травми. През последните месеци в страната ни Националната мрежа за децата (НМД) беше сезирана по много казуси, свързани с тежко ескалиращи родителски конфликти, в които децата са първите жертви. Освен свидетели на грозни сцени, те често се използват за посредници в комуникацията, въвличат се като отговорна страна за поведението на възрастния. Последиците за децата са емоционални и личностни проблеми при израстването им. Това стана повод третото издание на правно-дискусионния Форум на НМД LexTalks 2025 да бъде посветено на Родителските конфликти и правата на децата" – на тази тема бе посветено и последното издание на "Познати и непознати".
В разговора участваха д-р Благородна Макева – екс зам. директор на ГД "Национална полиция", международен консултант, гл. асистент и преподавател в Академията на МВР; адв. Йорданка Бекирска – експерт по семейно и международно право, президент на Комисията по семейно право в Европейската федерация на адвокатите, Страсбург; Екатерина Христова – експерт и медиатор в Центъра за обществена подкрепа на SOS Детски селища, България; Мария Чомарова – съосновател и директор на Фондация Анимус и адв. Георги Еленков – ръководител на Правната програма на НМД. Както всеки важен разговор и този започна със статистически данни.
Чуйте анализа им от д-р Благородна Макева, адв. Йорданка Бекирска и Екатерина Христова.
Как родителските войни рефлектират върху децата; какви са
психологическите аспекти на страданието на дете с воюващи родители; за породилото се чувството на вина у детето за създалата се ситуация – с това продължи разговорът ни, в който със своето становище се включи и директорката на фондация "Анимус" Мария Чомаров.
Що е то несъществуващото в правния мир споделено родителство; какви са необходимите законови промени в полза на децата и на хармоничното преодоляване на раздялата между родителите – с отговор на тези въпроси в разговора се включи и адв. Георги Еленков.
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..
Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg