Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейски реакции след речта на Тереза Мей за процеса на Брекзит

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сдържан оптизимъм предизвика в ЕС вчерашната реч на британския премиер Тереза Мей. Във Флоренция Мей обяви, че Великобритания е готова да спазва правилата на Европейския съюз и да прави вноски в неговия бюджет две години, след като напусне блока през март 2019 г. 

Европейският главен преговарящ Мишел Барние оцени речта на Мей като стъпка напред, но призова заявеното да стане част и от преговорните позиции на британското правителство. Британското правителство поиска днес за първи път да продължи да се ползва с достъп до единния пазар при сегашните условия и да продължи да се ползва от съществуващото сътрудничество в областта на сигурността", добави Барние, цитиран от ДПА.


Според президента на Франция Еманюел Макрон сигналите, които Лондон изпраща, показват добра воля.Той обаче подчерта, че реакцията ще бъде определена от главния преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние. Преди постигането на напредък, искаме да изясним въпросите за правата на европейските граждани, финансовите условия и въпросът за Ирландия. Докато тези три точки не бъдат изяснени, не можем да напредваме по останалите, припомни френският президент. По две от тези точки бяха направени конструктивни предложения, за които трябва да се изкаже Мишел Барние, добави Макрон.

Италианският премиер Паоло Джентилони също определи речта на Мей като конструктивна, но намекна, че тя може да срещне затруднения. Истинското изпитание ще бъдат преговорите с ЕС, заяви вчера премиерът в Туитър.

Предпазливо приветства речта на Мей и ирландският премиер Лио Варадкар. Той изрази задоволоство от обещанието, че границата между Република Ирландия и Северна Ирландия ще остане отворена. 

Полският заместник-външен министър Конрад Шимански заяви снощи, че защитата на правата на европейските граждани е едно от ключовите условия. Можем да приемем да говорим за преходен период в отношенията между ЕС и Великобритания само, ако това може да доведе до пълно изпълнение на поетите от Великобритания задължения към ЕС, подчерта той. Друго условие е да има и пълна защита на правата на нашите граждани във Великобритания. Британското членство в единния пазар и в митническия съюз означава финансови и регулационни задължения на Великобритания към ЕС, добави полският зам.-министър, цитиран от Ройтерс.

Полската премиерка Беата Шидло също заяви снощи, че ключовият въпрос за нейната страна са правата на полските граждани във Великобритания, както и финансовите задължения на Лондон. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Тереза Мей

Тереза Мей: С Брекзит не обръщаме гръб на Европа

В дългоочакваната реч във Флоренция британският премиер  Тереза Мей обеща двегодишен преходен период за успешното прилагане на Брекзит. Тя обаче не спомена конкретна сума, която Великобритания ще плати по време на „преходния период“. Мей изтъкна, че..

публикувано на 22.09.17 в 17:05
Тереза Мей

Тереза Мей ще изложи вижданията си за Брекзит в речта си във Флоренция

Днес британският премиер Тереза Мей ще държи важна реч в италианския град Флоренция, в която ще изложи вижданията си за Брекзит. На базата на предварително изтекла информация се очаква тя да предложи двугодишен "преходен период" след март 2019 година,..

публикувано на 22.09.17 в 10:28

Речта на Мей във Флоренция се разглежда като опит да се излезе от „задънената улица“ по Брекзит

Британският премиер Тереза Мей ще поиска двугодишно преходно споразумение след Брекзит. Това тя ще направи в речта си пред европейските лидери, която ще изнесе във Флоренция утре, съобщи Би Би Си.  Речта на  Мей във Флоренция се разглежда като опит да..

обновено на 21.09.17 в 17:34

Проф. Адам Лазовски: Британците искаме "специални отношения с ЕС", но не знаем какви точно

Мисля, че речта на Тереза Мей закъсня най-малко с 14 месеца. Тази реч тя трябваше да произнесе, когато стана премиер през юли 2016 година. Това не е реч за след 3-4 месеца на преговори. Със сигурност не научихме нищо ново, защото преговорите са в..

публикувано на 23.09.17 в 11:59